RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejny sondaż o Tusku. Zaskakujące wyniki

Pomoże opozycji, czy wręcz przeciwnie? (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Pomoże opozycji, czy wręcz przeciwnie? (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Zdaniem ponad 36 proc. badanych ewentualny powrót Donalda Tuska do polskiej polityki nic nie pomoże opozycji w dążeniu do zwycięstwa w wyborach – wynika z nowego sondażu IBRiS zleconego przez Onet.

Tusk nie wróci przez pieniądze? Europoseł ujawnia

Myślę, że Donald Tusk może i chciałby wrócić do polskiej polityki, ale jeśli wróci, to straci unijną emeryturę, a to są niemałe środki – ocenił w...

zobacz więcej

Od kilku tygodni media, politycy i komentatorzy spekulują o możliwym powrocie na polską scenę polityczną Donalda Tuska, który kilka lat temu pozostawił ją udając się do Brukseli.

Według „Gazety Wyborczej” Tusk zastąpi na stanowisku szefa partii Borysa Budkę, którego szefowanie w ostatnich miesiącach to pasmo problemów i porażek wizerunkowych.

Inny ze scenariuszy zakłada, że Tusk wystartuje w wyborach uzupełniających do Senatu po tym, jak wybrana z Warszawy senator zrzekłaby się mandatu.

Donald Tusk. Nowy sondaż o polityku


O to, czy ewentualny powrót Donalda Tuska do polskiego polityki zwiększy szansę opozycji na zwycięstwo z partią rządzącą, byli pytani ankietowani w sondażu IBRiS dla Onetu.

Z badania wynika, że w ocenie 46,3 proc. biorących udział w ankiecie powrót Donalda Tuska zwiększy szansę na zwycięstwo opozycji. Zdaniem 36,4 proc. powrót byłego premiera zmniejszyłby szanse opozycji na wygraną. Aż 17,3 proc. nie ma zdania lub nie wie.

Senator Platformy atakuje Tuska. „On nic nie zrobi”

Donald Tusk chce wesprzeć Platformę Obywatelską w kryzysie. Były premier kilka dni temu o scenariuszach swojego możliwego powrotu do Polski...

zobacz więcej

Onet podaje, że w powodzenie Tuska częściej wierzą mężczyźni niż kobiety – kolejno 50 i 42 proc. 36 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn uważa, że Tusk zmniejszy szansę opozycji (reszta nie ma zdania). 22 proc. kobiet i 13 proc. mężczyzn nie wie lub ma trudność ze wskazaniem, jaki wpływ na opozycję będzie miał powrót Donalda Tuska.

Najmniej w skuteczność Tuska wierzą osoby, które w ostatnich wyborach do Sejmu głosowały na PiS. „Jedynie 22 proc. z nich twierdzi, że Tusk pomoże opozycji. 63 proc. twierdzi, że przeszkodzi, a 14 proc. nie ma zdania” – czytamy.

Wśród wyborców KO 81 proc. jest zdania, że Tusk zwiększa szanse opozycji, 11 proc. twierdzi, że zmniejsza, a 8 proc. nie ma zdania.

Z kolei 68 proc. sympatyków Lewicy twierdzi, że powrót Tuska to większa szansa opozycji, 24 proc. uważa, że mniejsza, 8 proc. nie ma zdania.

Nowy sondaż o Tusku. Wyniki zaskoczyły polityka?

Zdecydowanie więcej Polaków nie chce powrotu Donalda Tuska do Polski – tak wynika z nowego sondażu SW Research dla rp.pl. Blisko co trzeci badany...

zobacz więcej

82 proc. wyborców Konfederacji zaznaczyło, że powrót Tuska to większa szansa opozycji na zwycięstwo nad PiS. 11 proc. nie zgadza się z tym twierdzeniem, a 6 proc. nie ma zdania.

Wśród wyborców Koalicji Polskiej 33 proc. respondentów uważa, że powrót Tuska to większa szansa na powrót do władzy, zaś 51 proc. uważa, że Tusk zmniejsza szanse opozycji. 17 proc. nie ma zdania.

Najmniej w Tuska jako zbawcę opozycji wierzą osoby w wieku od 60 do 69 lat. Przeciwnego zdania jest duża część osób w wieku 18-29 lat.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu. Próba wyniosła 1100 osób. Badanie miało miejsce w całej Polsce 19-20.06 metodą CATI.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej