RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomoc dla mieszkańców Nowej Białej. Fundusze zostały uruchomione

W poniedziałek na konto gminy Nowa Biała trafi pierwsza część środków przeznaczonych na zasiłki dla poszkodowanych w pożarze – poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo. Także samorząd województwa przekaże ponad milion złotych na pomoc pogorzelcom. W internecie ruszyła zbiórka pieniędzy dla poszkodowanych w pożarze, której organizatorem jest Archidiecezja Krakowska. 

Mieszkańcy Nowej Białej dziękują strażakom i mówią o swojej tragedii

– Wydawało się, że nagle, w jednym momencie ogień pojawiał się w kolejnych miejscach. Jeden z sąsiadów wyniósł swoją 90-letnią babcię z płonącego...

zobacz więcej

– Ministerstwo Finansów od razu przekazało nam środki, o które wystąpiliśmy.  Na tym etapie wniosek gminy dotyczy zasiłków do 6 tys. zł na pomoc doraźną" –  powiedziała Paździo. Władze gminy Nowa Biała złożyły wnioski dotyczące 27 rodzin mieszkających w 25 budynkach – w sumie to kwota 162 tys. zł.

 Propozycje pomocy finansowej      


Poza zasiłkiem do 6 tys. poszkodowani mogą również  uzyskać do 20 tys. zł na remont budynku lub lokalu mieszkalnego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota ta może być wyższa, ale nie może przekroczyć 100 tys. zł. Pamiętać przy tym trzeba, że wysokość świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego na to samo zdarzenie w wysokości 6 tys. zł.

Na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego poszkodowani mogą uzyskać zasiłek nawet do 200 tys. zł. W tym przypadku niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki i oszacowanie szkody przez osobę uprawnioną.

Wielki pożar w Nowej Białej. Płoną budynki mieszkalne i gospodarcze [WIDEO]

We wsi Nowa Biała w powiecie nowotarskim płonie sześć budynków mieszkalnych oraz sześć budynków gospodarczych. Sytuacja jest rozwojowa, w akcji...

zobacz więcej

Ponad milion złotych na pomoc 


Samorząd województwa przekaże ponad milion złotych na pomoc pogorzelcom z Nowej Białej  – poinformowało w niedzielę biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Marszałek Witold Kozłowski spotkał się z samorządowcami i parlamentarzystami z powiatu nowotarskiego i przekazał, że każda poszkodowana rodzina otrzyma wsparcie.

– Reakcja musi być natychmiastowa. Przeznaczamy w pierwszym etapie ponad milion złotych na pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej. Przeznaczymy na każdy budynek zamieszkały blisko 50 tys. złotych. Na bieżąco będziemy analizować sytuację i jeśli będzie taka potrzeba, pomoc będzie kontynuowana. Zadbamy o każdą rodzinę, która ucierpiała w tym pożarze – podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

 I ty możesz pomóc      


Za tydzień przed wszystkimi kościołami Archidiecezji Krakowskiej odbędzie się  zbiórka ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze  w Nowej Białej. Zbiórkę zarządził metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. 

Środki na te cele, które za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Archidiecezji Krakowskiej trafią w całości do poszkodowanych można przesyłać na konto bankowe: Pekao SA IIIOddział w Krakowie 88 1240 2294 1111 0000 3722 9887 z dopiskiem Pomoc dla Nowej Białej.

Zobacz także Premier do mieszkańców Nowej Białej: Nie zostawimy was samych

    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej