RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szokujący raport o polskich opiekunkach w Niemczech. Jakie są zarobki i warunki pracy

Średni czas pracy polskiego opiekuna wynosił 11 godzin dziennie (fot. Shutterstock/Elizaveta Galitckaia)
Średni czas pracy polskiego opiekuna wynosił 11 godzin dziennie (fot. Shutterstock/Elizaveta Galitckaia)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy z Berlina przeprowadzili ankietę, w której zapytali polskie opiekunki pracujące w Niemczech o warunki ich pracy i zarobki. Z badania wynika, że przeciętne wynagrodzenie netto na godzinę w tej grupie jest niemal trzykrotnie niższe niż szacowane przeciętne wynagrodzenie w kraju.

Zaskakujące wyniki sondażu w Niemczech. Najgorsze od 70 lat

Zaledwie 45 proc. Niemców uważa, że może w swobodny sposób wyrażać swoje poglądy polityczne – wynika z nowego sondażu. Jak zauważają media, to...

zobacz więcej

O wynikach raportu, przeprowadzonego przez naukowców z Niemieckiego Centrum Badań nad Integracją i Migracją (DeZIM) w Berlinie, na temat sytuacji polskich opiekunek za Odrą poinformowała Deutsche Welle.

W ankiecie udział wzięło 279 opiekunek i opiekunów osób starszych, przeprowadzono ją między październikiem 2020 roku a lutym 2021 roku. DW zaznacza, że pytania dotyczyły okresu przed pandemią oraz pierwszej fali koronawirusa wiosną ubiegłego roku.

Stacja podkreśla, że z badania wynika, iż to „ciężka i wymagająca praca, która mimo niskich wynagrodzeń i dodatkowych utrudnień w czasie pandemii koronawirusa była kontynuowana bez większych przerw”.

Opiekunka w Niemczech. Jak wygląda taka praca?


Ponad 93 proc. uczestników badania to kobiety, które średnio mają 56 lat i pracę w tej dziedzinie podejmują już od 7,5 lat.

Niemcy. Rozczarowująca skuteczność szczepionki Curevac

Niemiecka firma farmaceutyczna Curevac NV poinformowała w środę, że jej będąca w ostatniej fazie prób klinicznych szczepionka przeciwko COVID-19...

zobacz więcej

Blisko 90 proc. uczestników badania poinformowało, że posiada umowę o pracę, w większości przypadków podpisaną z agencją w Polsce. Z kolei – zauważa DW – ponad połowa dodała, że zostali odesłani do pracy w Niemczech.

Średni czas pracy polskiego opiekuna w Niemczech jeszcze przed pandemią wynosił 11 godzin dziennie. Z niektórych ankiet dowiadujemy się, że wskazywano nawet na aż 15 godzin pracy na dobę.

Zdecydowana większość opiekunów musi zrywać się w nocy, by wypełniać swoje obowiązki (57 proc.). Czas wolny w ciągu doby uczestnicy ankiety określili średnio na dwie godziny.

– Prawie połowa opiekunek i opiekunów przyznała, że praca odbija się na ich zdrowiu fizycznym, a więcej niż jedna trzecia mówiła o skutkach psychicznych – mówi autor analizy dr Niklas Harder.

Niemcy: Polska stała się gospodarczą potęgą UE, naszym czołowym partnerem

„Polska stała się gospodarczą potęgą UE. W bardzo krótkim czasie stała się absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki” podkreśla z okazji...

zobacz więcej

Opiekunka w Niemczech – zarobki


Badani mówili też o swoich miesięcznych zarobkach. I tak 65 proc. z nich otrzymuje między 1200 a 1600 euro; średnio jest to 6,70 euro na godzinę. To prawie trzykrotnie mniej niż szacowane przeciętne wynagrodzenie w Niemczech – w 2019 r. wynosiło ono 18,63 euro – zaznacza stacja.

Na sytuację finansową nie ma też wpływu dłuższy czas pracy. „W relacji między godzinami pracy a dochodami charakterystyczne jest to, że dłuższy czas pracy nie wiąże się z wyższym wynagrodzeniem” – piszą naukowcy. – Dane pokazują, że większość opiekunek otrzymuje prawdopodobnie określone z góry wynagrodzenia i liczba przepracowanych godzin nie jest związana z wysokością zarobków – wyjaśnia Niklas Harder.

Jeśli chodzi o czas pandemii koronawirusa, to dla większości badanych nie zmieniła ona zarobków, czasu pracy i czasu wolnego. Nie zarobiły więcej nawet przez „premię koronawirusową”, którą agencje pośrednictwa zapowiadały im często w rozmowach – czytamy.

„Taką jednorazową premię (z reguły 200 euro) otrzymało tylko 26 z 279 opiekunek i opiekunów uczestniczących w ankiecie” – podsumowuje Deutsche Welle.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej