RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spotkanie Duda-Biden. Minister ujawnia: To najważniejsze ustalenie

Po to prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Joe Bidenem w cztery oczy, żeby potwierdzić kontynuowanie obecności amerykańskiej w Polsce. To najważniejsze ustalenie, jeśli chodzi o rozmowy – podkreślił w programie „Woronicza 17” w TVP Info prezydencki minister Krzysztof Szczerski, ujawniając kulisy spotkania przywódców na szczycie NATO.

Jak PiS ustawia Bidena, czyli opozycja o nowym resecie

Już za kilka dni dojdzie do spotkania prezydentów USA i Rosji. Czy Genewa będzie nową Jałtą? Ustępstwa Joe Bidena wobec Kremla budzą niepokój....

zobacz więcej

Kilka dni temu podczas szczytu NATO w Brukseli doszło do spotkania prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Joego Bidena. Rozmowa odbyła się na zaproszenie strony amerykańskiej i dotyczyła współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego naszego regionu.

O kulisach spotkania przywódców obu państw mówił w TVP Info prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Przekazał, że rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa militarnego i w jego ramach współpracy wojskowej oraz „potwierdzenia zwiększenia obecności na wschodniej flance NATO”.

– W ramach nowej doktryny Sojusz wszystkie siły będzie kierował do obrony całego terytorium, nie tylko siły wydzielone, jak jest dzisiaj, tylko całość sił NATO będzie zwiększona i używana na tych potencjalnie zagrożonych odcinkach – tłumaczył zaznaczając, że to duży krok na przód.

– Rozmowy prezydentów potwierdziły obecność amerykańską w Polsce. Po to prezydent Duda spotkał się z prezydentem Bidenem, żeby potwierdzić kontynuowanie obecności amerykańskiej w Polsce i mimo zmiany składu Białego Domu to bezpieczeństwo Polski będzie w sojuszu z USA kontynuowane. To najważniejsze ustalenie, jeśli chodzi o rozmowy – podkreślił Szczerski.

Andrzej Duda po spotkaniu z Joe Bidenem. „Mogę państwu zdradzić…”

Podczas odbywającego się szczytu NATO w Brukseli doszło do spotkania przywódców Polski i USA. O czym rozmawiali? – Cieszę się, bo rozmowy z...

zobacz więcej

Odnosząc się do dezinformacji, jaką na ten temat szerzyły niektóre media w Polsce, mówił, że spotkanie Duda-Biden odbyło się w cztery oczy w miejscu, do którego dostęp mają wyłącznie przywódcy państw sojuszniczych, sali leaders lunch. A zdjęcie, które udostępniono w sieci, było zrobione już po rozmowach.

Jak dodał Szczerski, po pierwszej części rozmowy z prezydentem USA odbyła się jeszcze rozmowa z prezydentem Rumunii, „bo Biden chciał podziękować mu za organizację szczytu wschodniej flanki NATO”.

– Tam nie mają dostępu fotoreporterzy i po spotkaniu poproszono prezydenta Polski i USA, czy mogą wyjść zrobić sobie zdjęcie, bo nie było dokumentacji potrzebnej do przygotowania komunikatu przez Biały Dom – dodał mówiąc, że to spotkanie było na zaproszenie strony amerykańskiej.

Prezydencki minister mówił też, że po przylocie do Brukseli strona polska została poinformowana, że „Amerykanie proszą o odbycie spotkania prezydentów Polski i USA na marginesie szczytu NATO”.

Baltic Pipe


Mówił też, że ważnym spotkaniem było to z premierami Danii i Norwegii. – Nie minął tydzień i Baltic Pipe jest odblokowany. To decyzja niezależnej instytucji, ale premier poprosiła swoich doradców do tej rozmowy, prezydent rozmawiał o tym, jak można podziałać na szczeblu rządowym i odblokować inwestycje. W kuluarach załatwia się wiele spraw na bieżąco – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej