RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier do mieszkańców Nowej Białej: Nie zostawimy was samych

Nie zostawimy państwa samych; będziemy robić wszystko, by na dniach trafiła tutaj pomoc bezpośrednia dla rodzin i pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych – powiedział premier Mateusz Morawiecki do mieszkańców Nowej Białej.

Pożar w Nowej Białej. Dziewięć osób trafiło do szpitala

Dziewięć osób poszkodowanych w pożarze we wsi Nowa Biała w pow. nowotarskim trafiło do szpitala. Uszkodzonych przez pożar w większym lub mniejszym...

zobacz więcej

Premier uczestniczył w niedzielę rano w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Nowej Białej, gdzie w sobotę doszło do pożaru kilkudziesięciu budynków. Na konferencji prasowej po spotkaniu szef rządu zapewnił mieszkańców o wsparciu.

– Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej, którzy ucierpieli: nie tylko nie zostawimy państwa samych, ale będziemy robić wszystko, żeby ta pomoc trafiła tutaj na dniach, pomoc bezpośrednia dla mieszkańców, dla rodzin, ale także pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych, zabudowań gospodarczych – powiedział premier.

Podkreślił, że „od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność”. – My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy – zapewnił. – Będziemy w maksymalnie szybkim czasie przywracać prąd, przywracać budynki gospodarcze, budynki mieszkalne do takiego stanu, by rodziny mogły tutaj z powrotem żyć i mieszkać – dodał szef rządu.

Podziękował też mieszkańcom Nowej Białej, którzy okazali swoją solidarność wobec tragicznie poszkodowanych współmieszkańców.

Jak mówił szef rządu. „w tej tragedii przede wszystkim trzeba było pomóc ludziom, odwieźć do szpitala tych, którzy mogli potrzebować pomocy”. – Na szczęście okazało się, że żadnemu z mieszkańców nie stało się nic poważnego – powiedział.

Premier podziękował za „szybko przeprowadzoną akcję ratunkową". – Bardzo chciałem podziękować za koordynację panu wojewodzie Łukaszowi Kmicie, który świetnie organizował całą akcję koordynacyjną pomiędzy wszystkimi służbami, także komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej – mówił.

Potężny pozar w Nowej Białej (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Potężny pozar w Nowej Białej (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Wielki pożar w Nowej Białej. Płoną budynki mieszkalne i gospodarcze [WIDEO]

We wsi Nowa Biała w powiecie nowotarskim płonie sześć budynków mieszkalnych oraz sześć budynków gospodarczych. Sytuacja jest rozwojowa, w akcji...

zobacz więcej

Szef rządu zwrócił uwagę, że jednostki były błyskawicznie na miejscu; pożar przenosił się z jednego budynku na drugi w bardzo szybkim tempie. – Szybkość tej akcji ratunkowej była zasadnicza – podkreślił premier. Jak zaznaczył, na miejscu potrzebne były nie tylko jednostki Państwowej Straży Pożarnej, ale także Ochotniczych Straży Pożarnych. – Współpraca między nimi była wzorowa – ocenił. Podziękował również policji i Wojskom Obrony Terytorialnej za pomoc w zabezpieczaniu mienia.

Pożar w Nowej Białej


Informacja o pożarze w Nowej Białej dotarła do straży pożarnej w sobotę o godzinie 18:20. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa wsi jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewnianych.

Jak informował rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski uszkodzonych przez pożar zostało 13 budynków mieszkalnych i dwadzieścia trzy budynki gospodarcze – niektóre są spalone w całości, niektóre w części. Poszkodowanych zostało dziewięć osób.

W akcji gaśniczej wzięło udział sto zastępów straży pożarnej z PSP i OSP z powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego.
Pogorzelisko (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Pogorzelisko (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Przyczyny pożaru


Na obecną chwilę nie są znane przyczyny pożaru. Będzie je wyjaśniała powołana do tego celu komisja.

Poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki celowe na najpilniejsze potrzeby w wysokości do 6 tys. zł. Środki te mogą być przekazane w 24 godziny od wniosku gminy, która wskaże szacowaną liczę rodzin wymagających wsparcia i potrzebną kwotę.

Później mieszkańcy będą mogli się starać o zasiłki celowe na remont budynków mieszkalnych w wysokości od 20 do 100 tys. zł a w sytuacjach szczególnych takich jak ta w Nowej Białej nawet do 200 tys. zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej