RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nowy sondaż o Tusku. Wyniki zaskoczyły polityka?

Donald Tusk ma objąć przywództwo w partii Budki (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Donald Tusk ma objąć przywództwo w partii Budki (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zdecydowanie więcej Polaków nie chce powrotu Donalda Tuska do Polski – tak wynika z nowego sondażu SW Research dla rp.pl. Blisko co trzeci badany nie ma w tej sprawie zdania.

Tusk nie wróci przez pieniądze? Europoseł ujawnia

Myślę, że Donald Tusk może i chciałby wrócić do polskiej polityki, ale jeśli wróci, to straci unijną emeryturę, a to są niemałe środki – ocenił w...

zobacz więcej

Od kilku dni media informują o możliwym powrocie do polskiej polityki byłego premiera Donalda Tuska, co miałoby pomóc w kryzysie Platformie Obywatelskiej.

Sam Tusk tych spekulacji nie przerywa. Powiedział, że „mentalnie, emocjonalnie, życiowo” jest gotów podjąć każdą decyzję, „żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw”. Dodał, że nie chodzi o spełnienie jakiejś ambicji personalnej, ale celu, jakim jest przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce”.

Według doniesień piątkowej „Gazety Wyborczej” Borys Budka zrezygnuje z kierowania PO, zaś partię poprowadzi Donald Tusk jako pełniący obowiązki przewodniczącego. O takim scenariuszu obaj politycy mieli rozmawiać w Sopocie. Innym scenariuszem jest start Tuska w wyborach uzupełniających do Senatu; tam miałby zastąpić marszałka Tomasza Grodzkiego.

Tusk jest obecnie przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej i nadal jest członkiem PO.

Senator Platformy atakuje Tuska. „On nic nie zrobi”

Donald Tusk chce wesprzeć Platformę Obywatelską w kryzysie. Były premier kilka dni temu o scenariuszach swojego możliwego powrotu do Polski...

zobacz więcej

Sondaż. Co Polacy sądzą o Tusku?


W nowym sondażu SW Research dla rp.pl badanym zadano pytanie właśnie o powrót Donalda Tuska do polskiej polityki – „Czy chciał(a)by Pani/Pan, aby Donald Tusk zaangażował się ponownie w Polską politykę?”.

Najwięcej – bo aż 44,8 proc. – badanych odpowiedziało, że nie chce powrotu byłego premiera.

Na tak zadane pytanie 28,3 proc. respondentów odpowiedziało „tak”.

26,9 proc. biorących udział w tej ankiecie nie ma zdania na ten temat.

– Powrotowi Donalda Tuska do polskiej polityki sprzeciwia się 54 proc. osób między 25 a 34 rokiem życia i blisko 60 proc. respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Rzadziej niż ogół respondentów ponowne zaangażowanie się byłego premiera w krajową politykę negatywnie oceniają osoby mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców – 37 proc. - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line w dniach 15.06-16.06.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej