RAPORT

Wojna na Ukrainie

Powstanie nowe koło poselskie? Mejza i Ajchler czekają na przesilenie

Poseł KO Zbigniew Ajchler (L) po złożeniu ślubowania poselskiego na sali obrad Sejmu (fot. PAP/Marcin Obara)
Poseł KO Zbigniew Ajchler (L) po złożeniu ślubowania poselskiego na sali obrad Sejmu (fot. PAP/Marcin Obara)

Posłowie niezrzeszeni Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler powołali w środę stowarzyszenie „Centrum”, które ma być wstępem do stworzenia nowego koła poselskiego. – Koło poselskie „Centrum” powstanie w momencie przesilenia na scenie politycznej – zapowiedział poseł Mejza.

Zastąpił zmarłą posłankę PSL, ale nie dołącza do ludowców. Kim jest Łukasz Mejza?

Będę posłem niezależnym, chciałbym zmierzać do centrum sceny politycznej – deklaruje Łukasz Mejza, który objął mandat po zmarłej posłance PSL...

zobacz więcej

Łukasz Mejza dostał się do Sejmu z listy PSL, a Zbigniew Ajchler – Koalicji Obywatelskiej. Mejza od dłuższego czasu pozostawał posłem niezrzeszonym; Ajchler, który ślubowanie w Sejmie złożył we wtorek (wszedł za Milliona Munyamę, który wygrał konkurs na stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych), również nie zapisał się do klubu parlamentarnego.

W rozmowie z PAP Mejza podkreśla, że trwają prace, „żeby stworzyć środowisko w centrum sceny politycznej”. – Polska polityka potrzebuje takiego prawdziwego centrum. Centrum, które będzie skupiało się na tym, co rozwija nasz kraj, co jest silnikiem napędowym tego rozwoju, czyli na gospodarce, na rolnictwie i samorządzie. I dlatego wraz z posłem Zbigniewem Ajchlerem ogłosiliśmy powstanie nowego stowarzyszenia, które ma skupiać wszystkich tych parlamentarzystów, którzy chcą zajmować się sprawami gospodarki, rolnictwa i samorządu – powiedział.

– To „Centrum” jest preludium do tego, aby powstała reprezentacja parlamentarna o tej samej nazwie, która będzie poruszać ważne dla wszystkich Polek i Polaków tematy – wyjaśniał poseł.

Pytany, czy już w przyszłym tygodniu powstanie koło „Centrum”, Mejza odpowiedział, że tego nie potwierdza. – W polskiej polityce jest chyba najbardziej dynamiczny czas w ostatnich latach, dlatego z wszystkimi osądami i analizami należy się wstrzymać, aczkolwiek na pewno będzie jeszcze wiele ruchów nas czekało, również w przyszłym tygodniu – powiedział Mejza.

– Koło powstanie w tym czasie, kiedy będzie to najkorzystniejsze z przyczyn politycznych – zapowiedział Mejza. – Niewątpliwie zmierzamy do przesilenia na scenie politycznej i w momencie przesilenia to koło powstanie. Jestem o tym przekonany. Głosy są policzone – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej