SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Holandia odblokowała pomoc dla swojego terytorium zamorskiego

Sint Maarten otrzyma 19 mln euro  (fot. Pixabay/PublicDomainPictures)
Sint Maarten otrzyma 19 mln euro (fot. Pixabay/PublicDomainPictures)

Rząd w Hadze odblokował pomoc na kwotę 19 mln euro dla Sint Maarten, którą wstrzymał w marcu br. po tym, gdy parlament tego zamorskiego terytorium Niderlandów złożył oficjalną skargę przeciwko Holandii w ONZ.

To było najbardziej niezwykłe lotnisko świata. Zniszczyła je Irma

Przed nadejściem Irmy to był turystyczny raj. Długie, piaszczyste plaże przyciągały na wyspę Saint Martin (Sint Maarten) tłumy turystów....

zobacz więcej

Parlamentarzyści terytorium domagali się upomnienia Holandii za pogwałcenie przyznanego przez ONZ prawa Sint Maarten do pełnego samorządu, opartego na absolutnej równości (z Holandią) , a także za – jak to określili – systemowy rasizm wobec holenderskich obywateli Karaibów.

Wcześniej Haga nie wyraziła zgody na samodzielne zaciągnięcie przez Sint Maarten pożyczki na międzynarodowym rynku kapitałowym, aby uniknąć w ten sposób holenderskiej ingerencji.

Ostatecznie Raymond Knops, sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych, poinformował izbę niższą parlamentu, że rząd odblokował pomoc.

– Pieniądze trzeba przelać pilnie, bo bez tego wsparcia Sint Maarten nie będzie w stanie wypłacać pensji urzędnikom – uzasadniał minister.

źródło:

Zobacz więcej