SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Rehabilitacja Polaków! Lewandowski kapitanem z krwi i kości [OCENY]

Robert Lewandowski strzelił gola na wagę remisu z Hiszpanią (fot. PAP/EPA)

Reprezentacja Polski wyciągnęła wnioski po porażce ze Słowacją (1:2) i po dobrym meczu zremisowała w Sewilli z Hiszpanią (1:1). Absolutnym bohaterem był Robert Lewandowski, który zachowywał się zupełnie inaczej niż w poniedziałek. Zamiast frustracji, była motywacja. Zamiast czekania na piłkę, było szukanie gry i walka z obrońcami. Takiego „Lewego” chcemy oglądać!

Mamy remis, gramy dalej! Polskie nadzieje przedłużone [SKRÓT]

Udało się! Dobre otwarcie drugiej połowy przyniosło wyrównanie. Dośrodkował Kamil Jóźwiak, a Robert Lewandowski strzałem głową posłał piłkę do...

Oceny Polaków:

Wojciech Szczęsny– 6/10
Też zrehabilitował się za mecz ze Słowacją. Popełnił tylko jeden błąd – w 68. minucie minął się z piłką po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Przy straconym golu nie miał nic do powiedzenia. Jeśli chodzi o rzut karny, to wyczuł intencję strzelca, ale nie musiał interweniować, ponieważ piłka trafiła w słupek. W 83. minucie zanotował kapitalną paradę po kopnięciu Moraty z czterech metrów.

Bartosz Bereszyński – 3/10
Dariusz Bohatkiewicz powinien pochylić się nad nim w najbliższym odcinku magazynu „997”, bo jego krycie przy bramce Moraty (miał zawodnika za plecami), to piłkarski kryminał. A dodając do tego koszmarny błąd w spotkaniu ze Słowacją, mamy do czynienia z recydywą. Mało brakowało, żeby w 79. minucie ponownie sprokurował groźną sytuację.

Kamil Glik – 7/10
Dyrygent naszej obrony. Podpowiadał, ustawiał, asekurował. W powietrznych pojedynkach jest tak dobry i nieustępliwy, że po zakończeniu kariery powinien się zastanowić nad dołączeniem do Sił Powietrznych Wojska Polskiego. Oczywiście nie ustrzegł się błędów, ale na szczęście nie miały one konsekwencji.

Jan Bednarek – 5/10
Przegrał kilka pojedynków, ale był asekurowany przez Glika. Wielokrotnie też wybijał piłkę z naszego pola karnego. Nie można odmówić mu zaangażowania. W końcówce, tuż przed zejściem, wybił przytomnie po interwencji Szczęsnego.

Kamil Jóźwiak – 6/10
Ten chłopak kocha grę do przodu, ale w sobotni wieczór nie mógł sobie na to za często pozwolić. Jednak jak już miał szansę, to zanotował asystę przy bramce Lewandowskiego. Harował za trzech, zobaczył żółtą kartkę, ale był to taktyczny faul na Jordim Albie, co zapobiegło przewadze rywali na lewej flance.

Jakub Moder – 3/10
Liczyliśmy na więcej. Miał dać spokój – jak mawiał Adam Nawałka – zarówno w ofensywie, jak i defensywie. Nic z tych rzeczy. Miał kilka niecelnych podań, a w drugiej połowie nadepnął Gerarda Moreno w polu karnym i sędzia podyktował jedenastkę. Podobno interesuje się nim Poczta Polska, bo świetnie stawia stemple.

Mateusz Klich – 4/10
Początek obiecujący – strzelił zza pola karnego i niewiele zabrakło do szczęścia. Im dalej w las, tym coraz mniej konkretów. Musiał pracować w defensywie i nie zawsze się z tego wywiązywał. Został ukarany kartką i Paulo Sousa, nauczony doświadczeniem z Grzegorzem Krychowiakiem, zdjął go po godzinie gry.

Tymoteusz Puchacz – 5/10
Ten facet wychodzi na mecze jak na bitwę. Poziom zaangażowania sięga zenitu. W defensywie popełnił właściwie tylko jeden błąd – w 18. minucie nie utrzymał linii spalonego. Później był czujny jak gajowy i nie dał rozpędzać się rywalom. W grze do przodu chaotyczny. Próbował dryblingów, ale tracił piłkę.

Karol Świderski – 6/10
To był jego szósty mecz w reprezentacji i życiowa szansa, którą wykorzystał. Gdy przy piłce byli Hiszpanie, grał niżej od Lewandowskiego. Przy naszym posiadaniu, zajmował pozycję najbardziej wysuniętego napastnika. W 35. minucie stanął przed szansą po dośrodkowaniu „Lewego”, lecz niestety jej nie wykorzystał. W końcówce pierwszej połowy oddał świetny strzał i trafił w słupek. Do tego pracował jak mróweczka w defensywie.

Piotr Zieliński – 3/10
Na początku Morata powalił go w polu karnym, ale sędzia uznał, że faulu nie było. Później zabawił się w Davida Copperfielda. W ofensywie zniknął na resztę spotkania... Trzeba jednak zaznaczyć, że przebiegł najwięcej ze wszystkich naszych graczy i pracował w destrukcji.

Robert Lewandowski – 8/10
Wyciągnął wnioski z poprzedniego spotkania. W poniedziałek wyglądał jakby grał w Bayernie – myślał, że dostanie wszystko na tacy od kolegów, strzeli kilka goli i pójdzie do domu. Wyszło zupełnie inaczej. Natomiast z Hiszpanią zagrał jak kapitan z krwi i kości. Walczył, cofał się, schodził na skrzydła. Zmarnował dobrą okazję w pierwszej połowie, ale w drugiej świetnie wypracował sobie miejsce w polu karnym. Przepchnął Aymerica Laporte'a i trafił głową. Takiego „Lewego” chcemy oglądać.

***

Kacper Kozłowski – 6/10

Nasz 17-letni pomocnik pojawił się na boisku w 55. minucie i przeszedł do historii jako najmłodszy piłkarz w historii finałów mistrzostw Europy. Wniósł bardzo dużo ożywienia. Szkoda niedokładnego podania w kontrataku w końcówce.

Przemysław Frankowski – 5/10
Szarpnął kilka razy prawą stroną. Szkoda tylko, że nie wykorzystał podania od Lewandowskiego. Szukał dośrodkowania, zamiast strzelać na bramkę.

Paweł Dawidowicz, Karol Linetty – grali za krótko, by ich ocenić.

Oceny Hiszpanów:

Unai Simon – 5/10
Polska oddała dwa strzały na bramkę, więc nie miał wiele roboty. Przy straconym golu bez szans.

Marcos Llorente – 5/10
W obronie solidny, często podłączał się do akcji ofensywnych, ale rzadko był wykorzystywany przez kolegów.

Aymeric Laporte – 3/10
Dał się łatwo przepchnąć Lewandowskiemu. Nie mógł sobie poradzić z napastnikiem Bayernu. Od początku często faulował naszego kapitana.

Pau Torres – 4/10
Też musiał uciekać się do gry faul w rywalizacji z Lewandowskim.

Jordi Alba – 5/10
Próbował się przedzierać lewą flanką, ale był dobrze stopowany przez Jóźwiaka. Przy bramce Polaków nie zablokował dośrodkowania naszego zawodnika z prawej flanki.

Koke – 6/10
Przyzwoity występ, jednak bramkowało z jego strony przyspieszenia.

Rodri – 5/10

Przez jego niechlujne podanie, Lewandowski przejął piłkę i popędził na bramkę. Na szczęście dla Hiszpanów, Biało-Czerwoni nie oddali strzały w tej sytuacji.

Pedri – 6/10
Miał kilka bardzo dobry podań, otwierał sytuacje kolegom, zwłaszcza na skrzydłach.

Gerard Moreno – 3/10
Został sfaulowany w polu karnym. Sam podszedł do jedenastki i trafił tylko w słupek.

Alvaro Morata – 7/10
Świetnie wyszedł w tempo przy bramce i przechytrzył Bartosza Bereszyńskiego. Miał piłkę meczową, ale przegrał pojedynek ze Szczęsnym.

Daniel Olmo – 6/10
W pierwszej połowie mieliśmy z nim sporo problemu, wywalczył faul przed polem karnym, robił sporo zamieszania. Co ciekawe Luis Enrique zmienił go po godzinie.