SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Pożar w Nowej Białej. Dziewięć osób trafiło do szpitala

Dziewięć osób poszkodowanych w pożarze we wsi Nowa Biała w pow. nowotarskim trafiło do szpitala. Uszkodzonych przez pożar w większym lub mniejszym stopniu zostało 21 budynków mieszkalnych, 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Dla poszkodowanych zostanie uruchomiona szybka ścieżka pomocy finansowej. W niedzielę rano na miejscu spodziewany jest premier Mateusz Morawiecki.

Wielki pożar w Nowej Białej. Płoną budynki mieszkalne i gospodarcze [WIDEO]

We wsi Nowa Biała w powiecie nowotarskim płonie sześć budynków mieszkalnych oraz sześć budynków gospodarczych. Sytuacja jest rozwojowa, w akcji...

zobacz więcej

Na miejsce zdarzenia dotarł wieczorem wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Dramatycznie wyglądają niektóre domy, które zostały zniszczone w wyniku pożaru. Najważniejsza informacja to jednak ta, że nikt nie zginął – powiedział podczas briefingu prasowego. Wojewoda zapowiedział, że w niedzielę rano spodziewany jest w Nowej Białej premier Mateusz Morawiecki.

Dziewięć osób poszkodowanych w pożarze we wsi Nowa Biała w pow. nowotarskim trafiło do szpitala. – Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup – powiedział rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski.

W akcji gaśniczej wzięło udział sto zastępów straży pożarnej z PSP i OSP z powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego.

W miejscowej szkole zorganizowany został punkt pomocy. – Większość poszkodowanych osób zadeklarowała jednak, że spędzi noc u swoich rodzin i najbliższych –powiedział Łukasz Kmita.

Pomoc dla poszkodowanych zadeklarowali także właściciele pensjonatów. W gotowości są psychologowie, którzy mogą udzielić wsparcia tym, którzy go potrzebują.

Wojewoda przekazał, że na obecną chwilę nie są znane przyczyny pożaru. Będzie je wyjaśniała powołana do tego celu komisja.

Premier Morawiecki: Toczymy walkę o dobytek mieszkańców Nowej Białej

„Wiem, że Polska żyje teraz meczem naszej reprezentacji z Hiszpanią, ale toczymy także inną, chyba jeszcze trudniejszą walkę: o dobytek mieszkańców...

zobacz więcej

Będzie wsparcie finansowe dla poszkodowanych


Wojewoda powiedział, że jest po rozmowie z wójtem gminy o uruchomieniu szybkiej ścieżki pomocy. – Poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki celowe na najpilniejsze potrzeby w wysokości do 6 tys. zł - powiedział Kmita. Dodał, że środki te mogą być przekazane w 24 godziny od wniosku gminy, która wskaże szacowaną liczę rodzin wymagających wsparcia i potrzebną kwotę.

Później mieszkańcy będą mogli się starać o zasiłki celowe na remont budynków mieszkalnych w wysokości od 20 do 100 tys. zł a w sytuacjach szczególnych takich jak ta w Nowej Białej nawet do 200 tys. zł.

Sytuacja opanowana; trwa dogaszanie pożaru


Informacja o pożarze dotarła do straży pożarnej o godzinie 18:20. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa wsi Nowa Biała jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewnianych.

Jak powiedział rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski, sytuacja jest już opanowana Trwa dogaszanie pożaru. Rozpoczęło się szacowanie szkód. Uszkodzonych przez pożar zostało 21 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. – Niektóre są spalone w całości, niektóre w części. Poszkodowanych zostało dziewięć osób - mówił Krygowski.

źródło:

Zobacz więcej