SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Orban chce reform. „Unia Europejska staje się imperium”

Viktor Orban uważa, że Unia Europejska potrzebuje głębokich zmian (fot. David Cliff/Anadolu Agency via Getty Images)
Viktor Orban uważa, że Unia Europejska potrzebuje głębokich zmian (fot. David Cliff/Anadolu Agency via Getty Images)

Unia Europejska przeistacza się w imperium zamiast Europy narodów i dlatego demokracje, stojące na gruncie narodowym, są obecnie w opozycji do budowniczych imperium – oświadczył w sobotę premier Węgier Viktor Orban.

Orban: Polska jest okrętem flagowym Europy Środkowej

Polska jest okrętem flagowym Europy Środkowej – ocenił premier Węgier Victor Orban w obszernym wywiadzie dla konserwatywnego słowackiego portalu...

zobacz więcej

Według Orbana nikt nie upoważnił instytucji unijnych do tego rodzaju polityki. – Nie bójmy się tego powiedzieć: my, demokraci stojący na gruncie narodowym, jesteśmy w opozycji do budowniczych imperium, którzy są w istocie wrogami demokracji – oznajmił.

Unia chce zmniejszyć znaczenie wartości narodowych i tradycyjnych


Jak dodał, w Brukseli rządzą dziś ci, którzy nie traktują integracji jako narzędzia, tylko jako cel sam w sobie i dlatego chcą zmniejszyć znaczenie wartości narodowych i tradycyjnych.

Na celowniku znalazł się naród, regiony, Kościoły katolickie i żydowskie, rodziny – ocenił.

Dlatego zdaniem węgierskiego rządu przy najbliższej okazji należy wykreślić z traktatów UE sformułowanie o „coraz ściślejszym związku” – powiedział.

Parlament i Komisja Europejska w ślepej uliczce

Viktor Orban do Mateusza Morawieckiego: Konstytucja 3 maja przełomowa dla Europy

Przyjęcie Konstytucji 3 maja to przełomowe wydarzenie nie tylko w historii państwa polskiego, ale także całej Europy – ocenił Wiktor Orban. Premier...

zobacz więcej

Zaznaczył też, że „Komisja Europejska stała się ciałem politycznym, a Parlament Europejski z punktu widzenia europejskiej demokracji znalazł się w ślepej uliczce, gdyż reprezentuje tylko swoje własne interesy ideologiczne i instytucjonalne”.

Dlatego, według premiera Węgier, trzeba zwiększyć rolę parlamentów narodowych. Jego zdaniem „parlamenty narodowe powinny kierować przedstawicieli do PE na wzór Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a także powinny „mieć prawo zatrzymywania unijnych procesów ustawodawczych, jeśli uważają, że narusza to kompetencje narodowe”.

Ocenił też, że bez sukcesu gospodarczego UE się rozpadnie. – Dlatego my, którzy jesteśmy zwolennikami Unii Europejskiej, powinniśmy popierać tylko taką politykę, która koncentruje się na wspólnym sukcesie gospodarczym – zaznaczył.

Tymczasem, według niego, „Bruksela walczy z państwami członkowskimi, poucza je, grozi im i karze je, czyli nadużywa władzy i w ten sposób sama się rozbija”.

Orban wyraził również przekonanie, że należy przyjąć do UE Serbię, gdyż „jej członkostwo jest ważniejsze dla UE niż dla Serbów”.

źródło:

Zobacz więcej