RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dobra wiadomość dla podróżnych. Udogodnienia na kolei

Podczas  podróży pociągami obowiązywać będzie nakaz zakrywanie ust i nosa (fot.  Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Podczas podróży pociągami obowiązywać będzie nakaz zakrywanie ust i nosa (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Od 26 czerwca 2021 r. zmieniają się zasady zakupu biletów. Zniesiony zostanie limit zajętości miejsc w wysokości 100 proc., a w składach wagonowych przewoźnika będzie można podróżować również bez rezerwacji miejsca siedzącego – poinformowała w sobotę spółka PKP Intercity.

Wakacje 2021. Od północy letni rozkład jazdy pociągów

O północy z soboty na niedzielę wejdzie w życie letni rozkład jazdy pociągów. Przewoźnicy zapowiadają więcej połączeń do popularnych wakacyjnych...

zobacz więcej

W komunikacie poinformowano, że od 26 czerwca 2021 r. zniesiony zostanie limit zajętości w wysokości 100 proc., a w składach wagonowych przewoźnika będzie można podróżować również bez rezerwacji miejsca siedzącego. 

 Tu będzie wymagana rezerwacja miejsc              


Zaznaczono, że obowiązkowa rezerwacja miejsc będzie nadal wymagana w elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych, czyli pociągach obsługiwanych przez pojazdy Pendolino, Flirt lub Dart.

„Ze względu na konstrukcję nowoczesne składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku składów zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami” – wyjaśniono.

Napisano, że wprowadzane rozwiązanie jest wynikiem obserwacji i analiz zebranych przez przewoźnika podczas pandemii, których celem jest zapewnienie możliwości podróżowania jak największej liczbie osób przy jednoczesnym wysokim komforcie i bezpieczeństwie przejazdu. 

W okresie wakacyjnym – jak zaznaczono – PKP Intercity będzie kłaść szczególnie duży nacisk na obserwację i analizę frekwencji w swoich pociągach, szczególnie tych zestawionych z wagonów. „Widząc zwiększone zainteresowanie konkretnymi połączeniami, przewoźnik w miarę możliwości będzie podejmował decyzje o wzmocnieniu pociągów dodatkowymi wagonami i ich dostosowaniu do bieżącego obłożenia” – podkreślono. Jednocześnie – jak czytamy - PKP Intercity zachęca do wcześniejszego planowania podróży.

Nowa linia kolejowa Katowice – czeska Ostrawa. Dotrze do Jastrzębia-Zdroju

Powstanie nowa linia kolejowa między Katowicami i czeską Ostrawą. Dzięki niej pociągi dojadą m.in. do 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju – które jest...

zobacz więcej

 Zachowanie bezpieczeństwa dystansu              


W informacji zaznaczono, że kierownicy pociągów i konduktorzy nadal będą korzystać ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej, czyli maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk.

Wskazano, że ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, tak jak obecnie, będzie odbywać się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych.

Podkreślono, że podczas całej podróży obowiązywać będzie nakaz zakrywanie ust i nosa. Dodano, że wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu. „Od marca 2020 roku do końca maja 2021 roku przewoźnik wykonał już 456 tys. dezynfekcji i blisko 20 tys. dezynfekcji metodą zamgławiania” – czytamy w komunikacie.  

Sprawdź też: Lotnisko Chopina: Ruch czarterowy i sezon wakacyjny zrobiły swoje

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej