RAPORT

Wojna na Ukrainie

Witek o „Polskim Ładzie”: chcemy, żeby Polacy żyli tak, jak Europejczycy na Zachodzie 

Marszałek Sejmu podkreśliła, że Polski Ład to program długofalowy (fot.  PAP/Wojtek Jargiło)
Marszałek Sejmu podkreśliła, że Polski Ład to program długofalowy (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Chcemy, aby Polska się rozwijała, aby Polacy żyli tak, jak żyją Europejczycy na Zachodzie - mówiła w sobotę na Lubelszczyźnie marszałek Sejmu Elżbieta Witek, przedstawiając założenia programu „Polski Ład”. Zapowiedziała, że prace w Sejmie nad odpowiednimi ustawami rozpoczną się już na najbliższym posiedzeniu izby.

Polski Ład. Premier przedstawił propozycje dla rolników [WIDEO]

W Polskim Ładzie przygotowano 20 ważnych programów dla rolników – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie...

zobacz więcej

– Czas nie stoi w miejscu, musimy iść do przodu – mówiła Witek w sobotę w Tomaszowie Lubelskim odnosząc się do programu „Polski Ład”.

– Przygotowaliśmy projekt skierowany właściwie do wszystkich - „Polski Ład” – wskazała Witek. Dodała, że chodzi o to, aby po roku zastoju związanego z pandemią iść do przodu. – Chcemy, aby Polska się rozwijała, żeby Polacy żyli tak, jak żyją Europejczycy na zachodzie Europy – podkreśliła. Przypomniała, że w czasie pandemii ruszyły „programy pomocowe ze strony rządu, nie tylko dla przedsiębiorców". –Żaden z programów społecznych nie został zatrzymany, wstrzymany ani zlikwidowany – zaznaczyła.  

Wsparcie społeczeństwa  


Jak dodała, skuteczna realizacja Polskiego Ładu będzie możliwa przy akceptacji i wsparciu społeczeństwa.

– Wszystkie programy, które mamy do tej pory są podtrzymywane. Proponujemy kolejne – podkreśliła marszałek Sejmu, odnosząc się do Polskiego Ładu. Dodała, że zmiany dotyczą m.in. sfery podatkowej: podniesienia kwoty wolnej od podatku, podniesienia drugiego progu podatkowego 32-proc. do 120 tys. zł.  – Z tego skorzysta 18 mln Polaków – stwierdziła.

Witek zwróciła uwagę, że „Polski Ład” będzie realizowany m.in. ze środków budżetu państwa i pieniędzy unijnych. – Rodzina jako centrum naszych działań, ale wokół mnóstwo programów, które mają przyspieszyć rozwój Polski, wprowadzić nas ponownie na ścieżkę szybkiego rozwoju, na której byliśmy jeszcze w 2019 r. – wskazała Witek.

Polski Ład przyspiesza: 10 priorytetów na 100 dni. Konferencja premiera

Polski Ład to wizja rozwoju szybkiego oraz sprawiedliwego, ale to także wizja konkretna i wiarygodna. Chcemy to dziś potwierdzić poprzez...

zobacz więcej

 Program długofalowy


Marszałek Sejmu podkreśliła, że „Polski Ład” to program długofalowy, a w pierwszej kolejności będą następowały zmiany w systemie podatkowym, aby ulżyć osobom o najniższych dochodach.

 – Nie wszystko można zrobić od razu, ale chcemy przede wszystkim unormalnić system podatkowy, on także dotyczy polskich rodzin. Do tej pory w Polsce mieliśmy taki system, że ci najbogatsi praktycznie nie odczuwali ciężarów podatkowych, największe ciężary odczuwali ci, którzy zarabiali najmniej, a także emeryci – powiedziała Witek.

  „Bierzemy się do pracy”  


Zapowiedziała, że  prace w Sejmie nad ustawami Polskiego Ładu rozpoczną się już na najbliższym posiedzeniu. 

– Mam zapowiedź ze strony pana premiera, że już na następnym posiedzeniu Sejmu, na najbliższym, wpłynie jedna z ustaw z pakietu Polskiego Ładu a potem będą wpływały kolejne. To jest bardzo ważne, bo te ustawy podatkowe chcielibyśmy przeprocedować jeszcze przed wakacjami, tak, żeby to było możliwe do wdrożenia w życie od 1 stycznia 2022 r. – powiedziała marszałek Sejmu.

Premier: Udaje się coraz lepiej budować markę polskiej żywności 

Polska żywność jest coraz bardziej znana w całej Europie, to 34 mld euro eksportu w zeszłym roku – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki...

zobacz więcej

Dodała: Bierzemy się do pracy, w tej chwili w rządzie powstają ustawy, duży pakiet tych ustaw i one będą sukcesywnie spływać do parlamentu, a ja na pewno nie będę ich opóźniać, wręcz odwrotnie – jak będzie taka potrzeba, to będę organizować albo dodatkowe dni, albo dodatkowe posiedzenia Sejmu – zapowiedziała Witek. 

Nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii


„Polski Ład” to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. 

W programie zaproponowano też m.in. zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku.    

Sprawdź też: Za kilka lat będziemy mówić o skoku cywilizacyjnym 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej