RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Baltic Pipe będzie ukończony w momencie, gdy wygasa nam kontrakt jamalski”

Termin ukończenia Baltic Pipe jest potwierdzony oficjalnym oświadczeniem Energinet (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Termin ukończenia Baltic Pipe jest potwierdzony oficjalnym oświadczeniem Energinet (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Jesteśmy bezpieczni – powiedział w rozmowie z wPolityce.pl Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, komentując wznowienie prac przy budowie Baltic Pipe przez spółkę Energinet. Zapewnił, że projekt będzie ukończony w momencie, kiedy wygasa nam kontrakt jamalski.

Jest porozumienie z Danią w sprawie Baltic Pipe

Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała zezwolenie na wznowienie prac budowlanych w określonych częściach 210-kilometrowego duńskiego odcinka...

zobacz więcej

Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała zezwolenie na wznowienie prac budowlanych w określonych częściach 210-kilometrowego duńskiego odcinka rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski – podała w sobotę na swojej stronie spółka Energinet, duński operator systemu przesyłowego.

Jak mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej odpowiedzialny za projekt Baltic Pipe, Piotr Naimski, „problemy związane z ochroną środowiska zostały przez naszych partnerów w Danii rozwiązane”.

Naimski podkreślił, że termin ukończenia Baltic Pipe jest potwierdzony oficjalnym oświadczeniem Energinet, „czyli będzie ukończony 1 października przyszłego roku z pełną przepustowością uruchomioną do końca roku, czyli w momencie, kiedy nam wygasa kontrakt jamalski (długoterminowy, gazowy)”. – Jesteśmy bezpieczni – zadeklarował.

Pytany, czy nie obawia się opóźnień w związku z oczekiwaniem na decyzję środowiskową, Naimski odpowiedział, że jest od tego, żeby realizować tę inwestycję w czasie przewidzianym – „i na tym się skupia”. – Obawy mamy różnego rodzaju od lat pięciu i udaje nam się dotrzymać w sposób potwierdzony przez partnerów w Danii ten harmonogram, który był założony – dodał.

Baltic Pipe ma transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

CZYTAJ TAKŻE: Duża szansa na kompromis ws. kopalni Turów. „Jest wola obu stron”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej