RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziobro: Do czasu uprawomocnienia się decyzji ws. Nowaka, prokuratura nie musi wydawać protokołu

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Piotr Nowak)
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Piotr Nowak)

Prokuratura uznaje, że do czasu uprawomocnienia się decyzji ws. Sławomira Nowaka, nie musi wydawać protokołu. Jeśli sąd uzna, że Nowak ma pozostać w areszcie, to wtedy zostaną zwrócone pieniądze. A jeśli ta decyzja będzie inna, to wówczas protokół zostanie sporządzony – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Nowak wpłacił milion poręczenia. Nie sporządzono jednak protokołu

W piątek 18 czerwca upływał orzeczony przez sąd termin wpłaty 1 mln zł poręczenia majątkowego, które miało zapewnić podejrzanemu o korupcję...

zobacz więcej

Ziobro, który był w sobotę gościem w Radiu RMF FM został zapytany o sprawę byłego ministra Sławomira Nowaka.

– Trwa postępowanie przed sądami związane z ustaleniem, czy pan Nowak powinien zostać w areszcie tymczasowym. Prokuratura stoi konsekwentnie na stanowisku, że powinien, ponieważ skala zarzutów wobec niego jest niebotyczna – podkreślił minister.

Wskazał, że wobec Nowaka są „rzadko spotykane zarzuty” przyjęcia 7 milionów łapówki i żądania kolejnych czterech.

– Ustalenia są bardzo obfite, niezwykle obszerny materiał dowodowy. Zawiadomiła nas o tych przestępstwach strona ukraińska, stąd się wzięło całe postępowanie – powiedział Ziobro.

Minister sprawiedliwości odniósł się też do wpłacenia przez rodzinę Sławomira Nowaka 1 miliona poręczenia majątkowego, na które prokurator nie sporządził protokołu przyjęcia poręczenia majątkowego z uwagi na złożony w sprawie sprzeciw.

Zobacz też: Sąd Apelacyjny podjął decyzję w sprawie Sławomira Nowaka

Skąd córka Nowaka miała milion na poręczenie? Nowe przepisy mogłyby to ujawnić

Wczoraj na konto Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynął 1 mln złotych poręczenia majątkowego za Sławomira Nowaka. Wpłaciła je jego córka Natalia...

zobacz więcej

– Prokuratura w ramach prawa uznaje, że do czasu uprawomocnienia się decyzji nie musi tego protokołu wydawać. Protokół zostanie sporządzony w momencie, kiedy sprawa zostanie rozstrzygnięta – zaznaczył.

Ziobro poinformował również, że jeśli sąd uzna, że Sławomir Nowak ma pozostać w areszcie, to wtedy zostaną zwrócone pieniądze. – A jeśli okaże się, że ta decyzja będzie inna, to wówczas protokół zostanie sporządzony – zapowiedział.

– Dzięki zmianom, które udało nam się przeprowadzić, od poniedziałku wchodzą nowe przepisy, które pozwalają ustalać legalność tego rodzaju pieniędzy, które są zgłaszane w ramach poręczenia. I będziemy też tą legalność przy okazji (chcieli) zbadać – zapowiedział minister.

Sprawdź też: Kilkudziesięciu polityków murem za Nowakiem. Nazwiska

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej