RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybory prezydenckie w Iranie. Zakończyło się głosowanie

W niektórych lokalach wyborczych głosowanie przedłużono o dwie godziny  (fot. PAP/Ebrahim Raisi)
W niektórych lokalach wyborczych głosowanie przedłużono o dwie godziny (fot. PAP/Ebrahim Raisi)

W Iranie zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Jak poinformowały władze, pierwsze wyniki zostaną podane w sobotę lub najpóźniej w niedzielę. Nowy prezydent Iranu ma zastać zaprzysiężony w sierpniu.

ONZ zdecydowała. Iran straci prawo głosu w Zgromadzeniu Ogólnym

Iran i Republika Środkowoafrykańska stracą prawo do głosowania w 193-osobowym Zgromadzeniu Ogólnym - zapowiedział szef ONZ w liście rozesłanym do...

zobacz więcej

W niektórych lokalach wyborczych głosowanie przedłużono o dwie godziny, do godz. 2 w sobotę czasu miejscowego.

„Punkty wyborcze są zobowiązane do przyjmowania kart do głosowania tak długo, jak w lokalach wyborczych są ludzie” – wyjaśnił w komunikacie resort spraw wewnętrznych.

Faworytem wyborów jest ultrakonserwatysta, popierany przez najwyższego przywódcę duchowo–politycznego ajatollaha Alego Chameneia, szef irańskiego wymiaru sprawiedliwości Ebrahim Raisi.

Z urzędu ustępuje Hasan Rowhani, który funkcję głowy państwa sprawował dwie czteroletnie kadencje.

Piątkowe wybory odbyły się w czasie, gdy przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw prowadzą w Wiedniu rozmowy mające na celu uratowanie irańskiego porozumienia nuklearnego z 2015 r., a także na tle powszechnego niezadowolenia z poważnego kryzysu gospodarczego i społecznego w kraju.

Prezydent w Iranie ma ograniczone prerogatywy; stoi na czele władzy wykonawczej, odpowiada przed parlamentem, a ten ma z kolei możliwość kontroli budżetu i rządu. Jednak większość władzy dzierży najwyższy przywódca, który wyznacza kierunki strategiczne Islamskiej Republiki Iranu – teokracji ajatollahów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej