RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afera hologramowa Węglarczyka. Dyrektor Onetu przeprasza

Wydawany przez Ringier Axel Springer Polska portal onet.pl zamieścił przeprosiny pod adresem byłego wiceministra sprawiedliwości, sędziego Łukasza Piebiaka za wypowiedź wygłoszoną pod jego adresem przez naczelnego Onetu, Bartosza Węglarczyka. Dziennikarz przyznaje, że to on prowadził wywiad, nie zaś, jak miał twierdzić wcześniej, jego hologram.

Sprawa sędziego Piebiaka. Onet nie wykonał do dziś decyzji sądu

Onet nie wykonał do dziś decyzji sądu. Chodzi o sprawę sędziego Łukasza Piebiaka. Domaga się on, aby portal umieścił przy tekście dotyczącym...

zobacz więcej

W 2019 r. Onet pisał o rzekomej „aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości”, którą nazywał „aferą Piebiaka”. Narrację tę podchwyciły inne wrogie wobec Zjednoczonej Prawicy media. Sprawą miała się zainteresować nawet Komisja Europejska.

„Wyrażamy ubolewanie oraz przepraszamy, że podczas wywiadu prowadzonego na żywo przez Bartosza Węglarczyka na platformie vod.pl 'Onet Opinie' doszło do niezamierzonej sytuacji, która mogła naruszyć dobra osobiste i być negatywnie odebrana, w tym w szczególności przez Pana Łukasza Piebiaka, co do jego roli w organizacji akcji wysyłania pocztówek do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Sytuacja spowodowana była dynamiczną, a momentami bardzo napiętą atmosferą audycji, niedokładność wypowiedzi polegała na użyciu, przez prowadzącego program, spójnika »i« w trakcie wymieniania funkcji »wiceminister sprawiedliwości i pan sędzia«, co mogło: wprowadzić odbiorców w błąd, co do osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za akcję wysyłania niecenzuralnych pocztówek do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego oraz, (ii) w związku ze złożoną kilka miesięcy wcześniej przed tym programem dymisją wiceministra sprawiedliwości” – tak w całości brzmi opublikowane niewielką czcionką oświadczenie.


Jednak Bartosz Węglarczyk, a nie jego hologram


Wynika z niego, że wywiad z obecnym wiceministrem klimatu, Jackiem Ozdobą, przeprowadził jednak osobiście Bartosz Węglarczyk, a nie jego hologram. 

- Pan porównuje wiceministra sprawiedliwości, sędziego, który hejtuje, nie było dymisji żadnej, nie, nie, nie było, pan wiceminister (Łukasz Piebiak – red.) odszedł sobie i dalej jest sędzią. W pana partii uważa się, że facet, który pisze do pierwszej prezes Sądu Najwyższego, bardzo Państwa przepraszam, ale cytuję tylko wiceministra sprawiedliwości i pana sędziego, spier…aj, mówi do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego – mówił wtedy Węglarczyk do Ozdoby.

Gdy Łukasz Piebiak wytoczył dziennikarzowi proces, ten – jak wynika z dokumentacji, którą ujawnił portal wpolityce.pl – miał się bronić, że to nie on prowadził wywiad, lecz jego hologram.

Nagonka na Piebiaka


W rzeczywistości portal oskarżał ówczesnego wiceministra nie tylko w materiale wideo emitowanym na żywo. W opublikowanym 19 VIII 2019 r. artykule można – do tej pory – przeczytać, że „Onet ustalił” iż Piebiak „stoi za zorganizowanym hejtem wobec sędziów”. Portal opublikował wówczas jeszcze kilka takich tekstów, w których pisano np. o „specgrupie Piebiaka” i cytowano ówczesną I Prezes SN Małgorzatę Gersdorf, która powołując się na te „ustalenia” żądała dymisji samego ministra Zbigniewa Ziobry. Nagonkę podjęły inne sympatyzujące z opozycją media („Gazeta Wyborcza”, Radio Zet, oko.press – pisał o „mackach Ziobry – natemat.pl i wiele innych), opozycyjni politycy a także hejterskie profile w internecie. Dominika Wielowieyska nazwała nawet „częścią grupy hejterskiej związanej z resortem sprawiedliwości”… dziennikarzy Telewizji Polskiej.

Minister Łukasz Piebiak nazajutrz po pierwszej publikacji Onetu zrezygnował ze stanowiska, ale zapowiedział, że będzie walczył z pomówieniami.

Przeczytaj także: Sędzia Piebiak walczy o dobre imię. Kolejne pozwy i wnioski o uchylenie immunitetu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej