SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Pomoc wojskowa USA dla Ukrainy wstrzymana. Skutek spotkania Bidena z Putinem?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Jak donosi Politico pomoc wojskowa USA dla Ukrainy miała sięgać 100 milionów dolarów, ale została tymczasowo wstrzymana. Miała obejmować różne rodzaje broni - także o charakterze śmiercionośnym - i być odpowiedzią na agresywne ruchy wojsk rosyjskich przy ukraińskiej granicy. Według dziennikarzy wstrzymanie pomocy wojskowej Białego Domu nastąpiło wtedy gdy możliwość spotkania Putina z Bidenem okazała się realna.

Biden wręczył Putinowi listę „krytycznych infrastruktur”. „Mają być wolne od cyberataków”

Joe Biden przekazał Władimirowi Putinowi apel o ochronę przed cyberatakami kluczowych dla bezpieczeństwa USA gałęzi przemysłu i infrastruktury...

zobacz więcej

Decyzja Białego Domu o uruchomieniu pomocy wojskowej dla Ukrainy była spowodowana rosnącym masową rozbudową rosyjskich wojsk w pobliżu granicy a także na Półwyspie Krymskim. Moskwa wysłała w te rejony ponad 100 tys. żołnierzy wraz z batalionami rakietowymi i jednostkami ciężkozbrojnymi.

Jednocześnie, jak donosi Politico, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił w maju, że Moskwa jest w trakcie budowy 20 nowych jednostek wojskowych, które będą bazować w zachodniej Rosji, w pobliżu granicy z Ukrainą od przyszłego roku. Przeprowadzono także manewry wojskowe Zapad 2021 z udziałem ciężkiego sprzętu opancerzonego.

To wszystko skłoniło administrację Bidena do reakcji. Stosowny plan pomocy wojskowej Ukrainie opracowali urzędnicy Departamentu Stanu i Pentagonu. Pomoc miała obejmować systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, broń strzelecką a nawet broń przeciwpancerną.

Tylko w tym roku Pentagon zatwierdził dwa pakiety pomocy dla Ukrainy na łączną kwotę 275 milionów dolarów. Jak informuje Politico pierwsza, w marcu to dwie uzbrojone łodzie patrolowe Mark VI oraz część większej umowy podpisanej w 2020 roku o wartości 600 milionów dolarów na 16 łodzi. W czerwcu zatwierdzono kolejny pakiet o wartości 150 milionów dolarów, zlecony przez Kongres.

Cała ta pomoc została jednak wstrzymana po tym jak Rosja ogłosiła, że ​​wycofa swoje wojska stacjonujące w pobliżu Ukrainy oraz w przededniu szczytu prezydenta Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Do spotkania doszło w Genewie. Joe Biden przekazał Władimirowi Putinowi apel o ochronę przed cyberatakami kluczowych dla bezpieczeństwa USA gałęzi przemysłu i infrastruktury krytycznej – wynika z informacji przekazanych po szczycie prezydentów USA i Rosji w Genewie.

źródło:
Zobacz więcej