RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eksperci NATO współpracują z polskimi władzami w sprawie cyberataku

„Wszelkie zewnętrzne próby ingerencji w systemy alianckie są niedopuszczalne” – pisze biuro prasowe NATO(fot. Shutterstock/ oOhyperblaster)
„Wszelkie zewnętrzne próby ingerencji w systemy alianckie są niedopuszczalne” – pisze biuro prasowe NATO(fot. Shutterstock/ oOhyperblaster)

Eksperci NATO współpracują z polskimi władzami w związku z cyberatakiem. Eksperci Paktu są w kontakcie z Polską i wymieniają się informacjami. „Wszelkie zewnętrzne próby ingerencji w systemy alianckie są niedopuszczalne” – podkreśla biuro prasowe Paktu Północnoatlantyckiego.

Ekspert o kulisach cyberataku: Eksponując materiały, media wzmacniają napastników

– Odpowiedzialność mediów w takiej sytuacji jest potężna – mówi portalowi tvp.info Kamil Basaj, prezes Fundacji INFO OPS Polska. Podkreśla, że...

zobacz więcej

„Nasi eksperci są w kontakcie z polskimi władzami i wymieniają się informacjami. NATO ściśle współpracuje z sojusznikami, aby pomóc w zapobieganiu i reagowaniu na zagrożenia cybernetyczne” – wynika z oświadczenia biura prasowego Sojuszu cytowanego na portalu rmf24.pl.

W dokumencie zapewniono, że Pakt Północnoatlantycki „udostępnia informacje o zagrożeniach w czasie rzeczywistym za pośrednictwem odpowiedniej platformy wymiany informacji o złośliwym oprogramowaniu”

Wcześniej rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że ABW przesłała służbom specjalnym państw członkowskich NATO informację dotyczącą ataków cybernetycznych realizowanych przeciwko Polsce.

„Przejaw działalności Federacji Rosyjskiej przeciwko Zachodowi”


Rzecznik napisał również, że z informacji ABW oraz innych polskich służb specjalnych wynika, że Polska od wielu lat pozostaje jednym z głównych celów szeroko zakrojonych i wrogich działań o charakterze hybrydowym, realizowanych przez służby specjalne Rosji oraz powiązane z nimi podmioty. „Zarówno polskie służby specjalne, jak i nasi zachodni partnerzy, identyfikują tę aktywność w cyberprzestrzeni jako przejaw działalności Federacji Rosyjskiej przeciwko Zachodowi” – dodał.

Przeczytaj także: Polska przekaże szefom MSZ krajów UE informacje o cyberatakach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej