RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skąd córka Nowaka miała milion na poręczenie? Nowe przepisy mogłyby to ujawnić

Sąd lub prokurator będzie mógł zażądać ujawnienia źródeł pochodzenia funduszy na poręczenie (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
Sąd lub prokurator będzie mógł zażądać ujawnienia źródeł pochodzenia funduszy na poręczenie (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Wczoraj na konto Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynął 1 mln złotych poręczenia majątkowego za Sławomira Nowaka. Wpłaciła je jego córka Natalia - osoba bardzo młoda. W mediach pojawiają się pytania o pochodzenie tych pieniędzy. Jeszcze w ubiegłym tygodniu obrońca Nowaka. mec. Joanna Broniszewska mówiła w rozmowie z portalem tvn24.pl, że Sławomir Nowak i jego rodzina nie mają możliwości ekonomicznych, by uiścić tak dużą kwotę poręczenia majątkowego. Sprawa nabiera rumieńców tym bardziej, że za 4 dni wejdą w życie przepisy nakazujące ujawnienie źródeł poręczenia na żądanie prokuratury.

Córka Sławomira Nowaka złożyła za niego milion złotych poręczenia

Na konto Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynął 1 mln złotych poręczenia majątkowego, które za Sławomira Nowaka złożyła jego córka. Prokurator...

zobacz więcej

Nowak miał 24 godziny na wpłatę 1 mln zł poręczenia. W czwartek sąd apelacyjny nie zgodził się na wstrzymanie aresztu tymczasowego - o co wnioskował obrońca Nowaka - dając mu jednocześnie możliwość wpłaty poręczenia. 1 mln zł wpłaciła córka Nowaka, która jest osobą bardzo młodą.

Skąd pochodziły pieniądze?


W mediach pojawiają się pytania o źródło pochodzenia tak dużej sumy. Jeszcze przed tygodniem pełnomocnik Nowaka mec. Joanna Broniszewska mówiła w rozmowie z portalem tvn24.pl, że Sławomir Nowak i jego rodzina nie mają możliwości ekonomicznych, by uiścić tak ogromną kwotę poręczenia majątkowego. Teraz jednak okazało się, że pieniądze się znalazły i to zaraz po decyzji sądu apelacyjnego, w czasie krótszym niż 24 godz.

To przyspieszenie może mieć także inny powód. 22 czerwca zaczynają obowiązywać nowe przepisy Kodeksu postępowania karnego, dotyczące poręczeń majątkowych. Zgodnie z uchwalonym w kwietniu przez Sejm art. 266 par. 1a „przedmiot poręczenia majątkowego nie może pochodzić z przysporzenia na rzecz oskarżonego albo innej osoby składającej poręczenie”.

Innymi słowy poręczenie majątkowe za oskarżonego nie może pochodzić np. ani z pieniędzy od znajomych czy przyjaciół, ani z kredytu.

Co więcej, od 22 czerwca sąd lub prokurator będzie mógł uzależnić przyjęcie poręczenia od „ujawnienia źródła pochodzenia” funduszy.

Jak potoczy się sprawa poręczenia majątkowego Sławomira Nowaka nie jest jeszcze do końca przesądzone. Prokuratura może mieć jeszcze jedną możliwość.

Nowe problemy Sławomira Nowaka. Może wrócić do aresztu

Podejrzany o przestępstwa korupcyjne były minister transportu i polityk PO Sławomir Nowak nie wpłacił do tej pory miliona złotych kucji, dzięki...

zobacz więcej

Protokołu nie ma


Prokuratura nie sporządziła protokołu przyjęcia poręczenia. Tłumaczyła to złożeniem sprzeciwu wobec zgody sądu apelacyjnego na wpłatę poręczenia zamiast aresztu, na którego rozstrzygnięcie oczekuje. W przypadku jego uwzględnienia pieniądze wróciłyby do rodziny Nowaka, a gdyby został odrzucony, wówczas protokół wpłynięcia na konto prokuratury pieniędzy zostałby sporządzony.

Czy może to jednak oznaczać powrót do sprawy źródeł wpłaconego przez córkę Sławomira Nowaka poręczenia majątkowego, pod rządami nowych przepisów? Trudno jest to dziś jednoznacznie stwierdzić.

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2 czerwca 2021 roku o warunkowym aresztowaniu Nowaka jest nieprawomocne i stronom przysługuje na nie zażalenie, które rozpozna inny, trzyosobowy już skład tego samego sądu. W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Sławomir Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowania tą grupą, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądania i przyjmowania korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.

CZYTAJ TAKŻE: Nowak pójdzie do aresztu? Ma 24 godz. na wpłatę kaucji 1 mln zł

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej