RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Efekt Polskiego Ładu. Wysokie poparcie dla PiS

Gdyby wybory odbywały się w czerwcu, PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałoby prawie 36 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu. Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS i wynika z niego, że obóz Zjednoczonej Prawicy odnotował wzrost poparcia o niemal 3 pkt proc., w porównaniu z wynikami sondażu przeprowadzonego w maju. Spadek poparcia odnotowało ugrupowanie Szymona Hołowni i Konfederacja. Poparcie dla Lewicy i KO – bez większych zmian.

Nowy sondaż do Sejmu. Zmiana poparcia dla kilku partii

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, zdecydowanie wygrałaby je Zjednoczona Prawica, która odnotowuje wzrost poparcia – wynika z sondażu...

zobacz więcej

Wg CBOS wzrost poparcia odnotowała formacja rządząca. Chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską w hipotetycznych wyborach deklaruje ponad jedna trzecia uprawnionych do głosowania - prawie 36 proc. a dokładnie 35,6 proc. W porównaniu z majem notowania rządzącej koalicji wzrosły o 3 punkty procentowe.

Z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni osiągnęła w badaniu wynik na poziomie 16 proc., co oznacza spadek poparcia o 1 punkt procentowy (w maju 17 proc.).

Na trzecim miejscu, tak jak maju, znalazła się Koalicja Obywatelska mająca, podobnie jak w poprzednim badaniu, 11 proc. zwolenników. W granicach progu wyborczego czerwcowe wyniki plasują Konfederacę - 5,5 proc., co oznacza spadek poparcia o nieco ponad 0,5 pkt proc.

Niemal żadnych zmian w poparciu nie odnotowała Lewica (Nowa Lewica, Wiosna, Lewica Razem). Jej wynik w czerwcowym badaniu to 5,3 proc. przed miesiącem było to 5,5 proc.

Gdyby wybory odbywały się już teraz, poniżej progu wyborczego znalazłyby się PSL-Koalicja Polska i Kukiz'15 - po 2 proc. głosów. O ile notowania pierwszej partii w porównaniu z majem się nie zmieniły, o tyle ta druga - zapewne dzięki ponownemu pojawieniu się jej lidera, Pawła Kukiza, w przestrzeni publicznej i mediach - podwoiła swój wynik - zauważa CBOS.

Z badania wynika też, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w czerwcu, udział w głosowaniu wzięłoby, według własnych zapowiedzi, niespełna trzy czwarte uprawnionych (74 proc.), tylko o 1 pkt proc. mniej niż w maju.

CBOS: Poparcie dla konkretnej partii


Według badań CBOS, gdyby wziąć pod uwagę tylko preferencje zdecydowanych do głosowania na konkretną partię, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 45,6 proc. Na drugim miejscu uplasowałaby się Polska 2050 Szymona Hołowni (20,6 proc.). Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 14,5 proc. głosów. Do sejmu weszłyby także Konfederacja (7 proc.) i Lewica (6,8 proc.).

Minimalnie zmienił się odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w wyborach, gdyby odbywały się już teraz, a także liczba badanych z góry odrzucających możliwość swojego udziału w ewentualnym głosowaniu (po 13 proc., w obu wypadkach wzrost o 1 pkt proc.). Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej