RAPORT

Pogarda

Polska szczepionka na COVID. Spółka podaje przybliżony termin

Szczepionka na COVID-19 będzie produkowana w Polsce (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Szczepionka na COVID-19 będzie produkowana w Polsce (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Jest szansa, że jeszcze w tym roku w Polsce ruszy produkcja szczepionek przeciw COVID–19. Media obiegła informacja, że wstępny etap trzeciej fazy badań nad szczepionką firmy Novavax został zakończony i jej efektywność osiągnęła 89,3 proc. – Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym amerykańskim partnerem. Wysoka skuteczność jest dobrą wiadomością, ponieważ zapotrzebowanie na szczepionki nadal jest bardzo wysokie – mówią portalowi tvp.info przedstawiciele polskiej spółki Mabion, która ma produkować preparaty.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. W piątek 18 czerwca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 190 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Polska ma dołączyć do krajów, w których produkowane są szczepionki przeciw COVID-19 – taka informacja obiegła polskie media już w marcu. Okazuje się, że nawet 40 mln zł może wynieść wsparcie udzielone w tym celu polskiej spółce Mabion przez Polski Fundusz Rozwoju.

Na jakim etapie są dziś prace nad preparatem uodparniającym na koronawirusa?

– Mabion po skutecznym ukończeniu procesu transferu technologii oraz po dokonaniu ostatecznych uzgodnień i podpisaniu umowy z Novavax będzie odpowiedzialny za produkcję substancji czynnej tzw. antygenu szczepionkowego, najważniejszego składnika kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Novavax – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu spółki.

Zobacz także -> „Czarny koń”. Novavax coraz bliżej wprowadzenia nowej szczepionki

Wskazuje, że działania na końcowym etapie wytwarzania produktu finalnego, czyli samej szczepionki, w tym m.in. proces jej rozlewania, to prace po stronie amerykańskiego partnera i wszelkie pytania odnośnie produkcji samej szczepionki należy kierować do niego.

– Natomiast prace związane z transferem technologii przebiegają zgodnie z planem. Systematycznie realizujemy zadania w ramach aktualnie obowiązującej umowy – podkreśla.

Wiceminister o wyroku TSUE: Niemcy nie mają moralnego prawa orzekać ws. niemieckich zbrodni

TSUE uznał, że były więzień Auschwitz Stanisław Zalewski nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot „polskie obozy” użyty...

zobacz więcej

Cel? Wyrobić się jeszcze w tym roku


Rozmówca portalu tvp.info mówi, że jeśli chodzi o ostatnie miesiące, „to na pewno krokiem milowym było pomyślne zakończenie audytu GMP, przeprowadzonego w zakładzie w Konstantynowie Łódzkim przez niezależny podmiot amerykański na zlecenie Novavax”.

– Na miejscu cały czas przebywają też przedstawiciele naszego amerykańskiego partnera, z którymi pracujemy ramię w ramię, aby zapewnić najwyższą jakość procesów produkcji – zaznacza Pietruszkiewicz.

Zobacz także -> „UE może nie odnowić kontraktu na szczepionki z firmą AstraZeneca”

Przedstawiciel Mabionu zapewnia, że celem spółki „niezmiennie jest jak najszybsze podpisanie umowy z Novavax, tak by produkcja komercyjna w zakładzie rozpoczęła się jeszcze w 2021 roku”.

Działa na różne odmiany wirusa


Z najnowszych badań opublikowanych przez firmę Novavax wynika, że ich szczepionki na koronawirusa dają niemal 90-procentową skuteczność. Testy przeprowadzono na grupie 30 tys. osób.

Polska w strefie zielonej na epidemicznej mapie swobodnego przepływu osób

Niemal cała Polska, jako jeden z niewielu krajów Europy, znalazła się w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Ta w związku z pandemią...

zobacz więcej

W poprzednich komunikatach Novavax informował o skuteczności preparatu na podstawie wyników badań przeprowadzonych w RPA i Wielkiej Brytanii z udziałem mniejszych grup ochotników. Rezultaty testów na dużej próbie otwierają firmie drogę do złożenia wniosku o dopuszczenie preparatu do powszechnego stosowania.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym amerykańskim partnerem. Wysoka skuteczność i dobry profil bezpieczeństwa kandydata na szczepionkę Novavax jest na pewno dobrą wiadomością, ponieważ zapotrzebowanie na szczepionki przeciw COVID-19 nadal jest bardzo wysokie i epidemiolodzy spodziewają się, że będzie utrzymywało się w kolejnych latach – mówi nasz rozmówca.

Zobacz także -> Kolejne trzy szczepionki na COVID-19 badane w przyspieszonym trybie przez EMA

– Do tej pory w pełni zaszczepionych zostało bowiem tylko około 10 proc. światowej populacji – dodaje.

Podkreśla, że dane ujawnione przez Novavax wskazują nie tylko na wysoką skuteczność, ale również działanie przeciwko różnym odmianom wirusa oraz dobry profil bezpieczeństwa.

– Amerykańska spółka potwierdziła także zamiar złożenia w trzecim kwartale 2021 wniosków o dopuszczenie szczepionki do obrotu – zaznacza Pietruszkiewicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej