RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ambasador Przyłębski sprzeciwił się antypolskim fejkom. Niemiecka gazeta oburzona

Kilku korespondentów niszczy 30 lat osiągnięć – przestrzegał ambasador Przyłębski  (fot. tt/@Brandenburg_LT)
Kilku korespondentów niszczy 30 lat osiągnięć – przestrzegał ambasador Przyłębski (fot. tt/@Brandenburg_LT)

Niemieckie media rozprzestrzeniające fake newsy o Polsce szkodzą polsko-niemieckiemu pojednaniu – powiedział ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski. Dyplomata wystąpił na forum parlamentu Brandenburgii z okazji 30-lecia traktatu polsko-niemieckiego. Według dziennika „Märkische Oderzeitung” Przyłębski „wywołał awanturę”.

Wiceminister o wyroku TSUE: Niemcy nie mają moralnego prawa orzekać ws. niemieckich zbrodni

TSUE uznał, że były więzień Auschwitz Stanisław Zalewski nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot „polskie obozy” użyty...

zobacz więcej

– Pięciu niemieckich korespondentów w Warszawie niszczy to, co osiągnięto przez 30 lat – przestrzegał w Poczdamie polski ambasador, krytykując „antypolską narrację” niemieckich mediów. Dyplomata starał się wyjaśnić, że „strefy wolne od LGBT” to wymyślony przez skrajną lewicę fake news, a w reformie sądownictwa chodzi o dyscyplinowanie sędziów, „którzy sprzeniewierzyli się ideałom swojego zawodu”.

Niemcy piszą, że ambasador „zrobił awanturę”


Według „Märkische Oderzeitung”, poczytnej gazety po niemieckiej stronie środkowej części pogranicza, reakcja ambasadora to „prowokacyjne wystąpienie”. „MOZ” publikuje artykuł na pierwszej kolumnie, pod tytułem „Polski ambasador zadbał o awanturę”.

Dziennik cytuje kilku brandenburskich polityków, w tym posła Zielonych Heinera Klempa, dla którego przemówienie ambasadora było „trudne do zniesienia” czy posłankę CDU Barbarę Richstein, która oświadczyła, że „co się tyczy polskiego systemu sądownictwa, ma inną niż Przyłębski opinię”. Gazeta oskarżyła też Polskę o to, że panuje w niej „klimat nienawiści wobec mniejszości seksualnych”.

W podobnym tonie o wystąpieniu ambasadora piszą inne niemieckie media.

Przeczytaj także: Na Zamku Królewskim w Warszawie o stratach wojennych. Spotkanie Duda-Steinmeier

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej