RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomoc finansowa dla matek w Madrycie. Jest propozycja programu

Matkom do 30 lat w Madrycie będzie przyznana pomoc finansowa (fot. David Ramos/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Matkom do 30 lat w Madrycie będzie przyznana pomoc finansowa (fot. David Ramos/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Młode matki w Madrycie otrzymają pomoc w wysokości łącznie 14,5 tys. euro – obiecała Isabel Diaz Ayuso, która w piątek zostanie ponownie zaprzysiężona na stanowisko przewodniczącej wspólnoty autonomicznej Madrytu. Diaz Ayuso reprezentuje centroprawicową Partię Ludową (PP), która w maju wygrała regionalne wybory.

Ważna zmiana w 500 Plus weszła w życie. Co zrobić, by nie wstrzymano świadczenia?

Rozpoczęło się przyjmowanie nowych wniosków o wypłaty z programu 500 Plus w 2021 r. Zmiana dotyczy wszystkich osób korzystających ze świadczenia....

zobacz więcej

Kierująca regionalnym rządem od 2019 roku Diaz Ayuso ogłosiła swój plan wsparcia macierzyństwa i ochrony rodziny podczas czwartkowego przemówienia w parlamencie Madrytu.

Ayuso podkreśliła: „Stawiamy na życie”. – Chcemy być regionem humanitarnym i pogodnym, który patrzy w przyszłość i ją buduje, regionem rodzin – wyjaśniała.

Od stycznia 2022 roku kobietom do 30 lat, mieszkającym w regionie stołecznym i mającym dochody poniżej 30 tys. euro rocznie, od piątego miesiąca ciąży będzie przyznana bezpośrednia pomoc finansowa na dziecko – zapowiedziała przewodnicząca wspólnoty autonomicznej Madrytu. Przez 29 miesięcy objęte świadczeniem kobiety będą co miesiąc otrzymywać 500 euro.

Wypłacane świadczenie nie będzie miało wpływu na inne dochody uzyskiwane z pracy zawodowej kobiet. Według rządu regionalnego, otrzyma je 12-14 tys. kobiet.

Hiszpańscy pro-liferzy jednoczą się na rzecz obrony życia

Obrona chrześcijańskich wartości narodu, a zwłaszcza przeciwstawienie się propagowaniu aborcji i eutanazji, to główne pole działania Zgromadzenia...

zobacz więcej

Zgodnie z ogłoszoną polityką wspierania dzietności, kobiety do 35 lat będące w ciąży będą miały pierwszeństwo w rozpatrywaniu podań o tani wynajem mieszkań w ramach regionalnego programu Plan Vive. Bezrobotne matki, bez względu na wiek, będą mogły uczestniczyć w specjalnych, przystosowanych do ich potrzeb, programach aktywizacji zawodowej.

Diaz Ayuso przypomniała, że w 2019 roku w regionie Madrytu urodziło się 56 tys. dzieci, o 24 tys. mniej niż w 2008 roku.

– Pogorszenie się koniunktury gospodarczej wpływa na demografię – przekonywała polityk. – Kiedy nie widzi się przyszłości, nie ma dzieci, a kiedy nie ma dzieci, nie ma przyszłości – oceniła.

– To niezbędne, aby rodziły się dzieci, aby istniała solidarność międzypokoleniowa, aby starsi przekazywali młodszym swój dorobek ekonomiczny, kulturowy i osobisty, aby żyli w społeczeństwie, które o nich dba i oddaje im to, co mu dali – zaznaczyła Diaz Ayuso.

„Wzięłabyś kiedykolwiek truciznę?” We Włoszech ruszyła kampania antyaborcyjna

Wzięłabyś kiedykolwiek truciznę? – takie hasło widnieje na plakatach antyaborcyjnych, wywieszonych przez włoską organizację „Za Życiem i Rodziną”...

zobacz więcej

Oprócz rozwijania polityki prorodzinnej, Diaz Ayuso zapowiedziała „największą obniżkę podatków w historii regionu”, pozwalającą najmniej zarabiającym zaoszczędzić około 6 proc. oraz „odchudzenie” organów władzy, w tym ograniczenie liczby posłów w regionalnym parlamencie oraz zmniejszenie listy regionalnych ministerstw.

Polityk oceniła, że w sferach, w których proponuje reformy, doznał porażki kierowany przez socjalistę Pedro Sancheza rząd Hiszpanii, bowiem uczynił z kraju miejsce „rozdzierane przez separatystów i pozbawione partnerów na arenie międzynarodowej”.

PP wygrała przedterminowe wybory do regionalnego parlamentu 4 maja, uzyskując 65 ze 136 miejsc. Ponieważ ma o cztery mandaty za mało, by stworzyć samodzielny rząd, gabinet Diaz Ayuso będą wpierać głosy prawicowo-populistycznej partii Vox. W wyborach drugie miejsce zajęła lewicowa partia Mas Madrid, trzecie – socjalistyczna, współrządząca Hiszpanią PSOE, czwarte – Vox, piąte – lewicowa Podemos, która również uczestniczy w koalicji tworzącej centralny rząd Hiszpanii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej