RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jarosław Kaczyński zabrał głos ws. cyberataku. Ważne informacje ws. Rosji

Jarosław Kaczyński komentuje cyberatak (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Jarosław Kaczyński komentuje cyberatak (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński poinformował, że cyberatak na polskich urzędników został przeprowadzony z terenu Rosji. Prezes PiS zapoznał się wcześniej w tej sprawie z informacjami ABW i SKW. Zaapelował, by nie wpisywać się w scenariusz „operacji zaplanowanej przeciwko polskim urzędnikom i politykom” poprzez rozpowszechnianie doniesień hakerów.

Ekspert o kulisach cyberataku: Eksponując materiały, media wzmacniają napastników

– Odpowiedzialność mediów w takiej sytuacji jest potężna – mówi portalowi tvp.info Kamil Basaj, prezes Fundacji INFO OPS Polska. Podkreśla, że...

zobacz więcej

Na stronach rządowych pojawiło się specjalne oświadczenie dotyczące cyberataku wymierzonego w przedstawicieli polskiego państwa.

„Po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi mi przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego informuję, że najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego” – przekazał Jarosław Kaczyński, wiceprezes rady ministrów i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Zobacz także:  Poseł Lewicy o cyberatakach: Rosjanie chcą skompromitować przeciwnika, skłócić „Począwszy od dzisiaj do osób poszkodowanych w tym ataku oraz potencjalnie narażonym na jego skutki udają się funkcjonariusze Policji z informacją o tym incydencie oraz przedstawiona będzie każdemu poszkodowanemu i potencjalnie poszkodowanemu odpowiednia ścieżka zabezpieczenia elektronicznego poczty e-mail” – dodał.

Opozycjo, nie idź tą drogą! Nie bądź narzędziem kremlowskiej dezinformacji

Rosyjscy hakerzy niejednokrotnie pokazali, że gdy chcą się włamać na jakieś konto, to sposób znajdą. Bronią się przed nimi rządy wielu krajów...

zobacz więcej

Jarosław Kaczyński przekazał, że „analiza naszych służb oraz służb specjalnych naszych sojuszników pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, iż atak cybernetyczny został przeprowadzony z terenu Federacji Rosyjskiej”. Dodał, że jego skala i zasięg są szerokie.Wicepremier przyznał, że prowadzone są działania wyjaśniające, ale także zabezpieczające dowody.

Zobacz także:  „Bez weryfikacji kolportują ruskie wrzutki”. Internauci są oburzeni „Apeluję do wszystkich o rozwagę i nie wpisywanie się w scenariusz operacji zaplanowanej przeciwko polskim urzędnikom i politykom różnych opcji, której jednym z głównych celów jest uderzenie w polskie społeczeństwo i destabilizacja naszego kraju” – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej