RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Polska przekaże szefom MSZ krajów UE informacje o cyberatakach

Polska jest stałym celem prowadzonej przez Rosję agresji informacyjnej (fot. Shutterstock/Portrait Image Asia)
Polska jest stałym celem prowadzonej przez Rosję agresji informacyjnej (fot. Shutterstock/Portrait Image Asia)

Na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu Polska przekaże innym państwom członkowskim UE informacje o cyberatakach – oznajmiło unijne źródło dyplomatyczne.

Budka chce odtajnienia obrad Sejmu. Fogiel: Infantylizm i desperacja

Lider PO Borys Budka domagał się w Sejmie przeprowadzania jawnych obrad na temat cyberbezpieczeństwa w państwie po włamaniach na skrzynki mailowe...

zobacz więcej

Cyberataki w Polsce


Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie w ubiegłym tygodniu. Szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania do jego skrzynki e-mail i skrzynki jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Podkreślił jednocześnie, że „w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny”.

We wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przekazał na Twitterze, że ktoś podjął próbę wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili.

„Każdy może być narażony, a w kwestiach bezpieczeństwa w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń” – dodał.

Przeczytaj też: Ekspert o kulisach cyberataku: Eksponując materiały, media wzmacniają napastników

Rzecznik rządu: Wkrótce będziemy celem ataku dezinformacyjnego

W najbliższych tygodniach będziemy jako cała Polska, jako klasa polityczna, bez względu na barwy polityczne, przedmiotem ataku dezinformacyjnego;...

zobacz więcej

Niejawne posiedzenie Sejmu


W środę w części niejawnej obrad Sejmu przedstawiona została informacja rządu w sprawie cyberataków, które dotknęły Polskę. Zdaniem opozycji, w tym KO Lewicy, podczas posiedzenia nie pojawiły się żadne informacje, które uzasadniałyby organizację obrad w trybie niejawnym.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu Sejmu powiedział, że w najbliższych tygodniach polska klasa polityczna będzie przedmiotem ataku dezinformacyjnego. Poinformował, że polskie służby podejmują działania i zidentyfikowały niektórych autorów działań dezinformacyjnych.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że według ustaleń służb Polska jest stałym celem prowadzonej przez Rosję agresji informacyjnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej