RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Senat zdecydował ws. kandydatury Lidii Staroń na RPO

Lidia Staroń (fot. PAP/Leszek Szymański)
Lidia Staroń (fot. PAP/Leszek Szymański)

Senat nie wyraził zgody na powołanie senator niezależnej Lidii Staroń na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. 51 senatorów głosowało przeciw jej kandydaturze, za – 45. Trzech senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz piąty.

Głosowanie na RPO. Poseł może zostać usunięty z Porozumienia

Możliwe, że będzie wniosek o wykluczenie z Porozumienia posła Mirosława Baszki – poinformował wicerzecznik tej partii Jan Strzeżek. Poseł ten...

zobacz więcej

Sejm we wtorek powołał Staroń na RPO. Jej kandydaturę zgłosił PiS. Kontrkandydatem Staroń był prawnik prof. Marcin Wiącek zgłoszony przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych, pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia.

Senat w piątek nie wyraził zgody na to, by Staroń została RPO. Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie w Senacie nad RPO. Kto jak zagłosował?


Za kandydaturą Staroń głosowało 45 senatorów klubu PiS. Dwóch senatorów klubu PiS wstrzymało się od głosu – Dorota Czudowska i Andrzej Pająk.

Wszyscy senatorowie klubu KO (42 osoby) zagłosowały przeciw Staroń. Podobnie senatorowie PSL, Polski 2050, Lewicy i niezrzeszony Stanisław Gawłowski. Przeciw zagłosowali też Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych. Lidia Staroń wstrzymała się od głosu.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Parlament już pięciokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem – Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej