RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Duża szansa na kompromis ws. kopalni Turów. „Jest wola obu stron”

W Pradze prowadzone są rozmowy o międzyrządowej umowie na temat kopalni Turów (fot. PAP/CTK Photo/Vit Cerny)
W Pradze prowadzone są rozmowy o międzyrządowej umowie na temat kopalni Turów (fot. PAP/CTK Photo/Vit Cerny)

Najnowsze

Popularne

Jest wola obu stron, aby uzyskać kompromis; pytanie, za jaką cenę finalne uda się ustalić wszystkie detale – tak wiceszef resortu spraw zagranicznych Marcin Przydacz mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia o toczących się polsko–czeskich rozmowach ws. kopalni Turów.

Müller: Rząd Czech dostał mandat, aby zakończyć polubownie sprawę Turowa

Rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby z polską stroną się porozumieć, aby zakończyć sprawę kopalni Turów polubownie – oświadczył...

zobacz więcej

Od czwartku w Pradze prowadzone są polsko-czeskie rozmowy ministerialne o międzyrządowej umowie na temat kopalni węgla kamiennego Turów. Przydacz zapewnił, że MSZ starało się już wcześniej rozmawiać ze stroną czeską, tak, aby zażegnać spór dotyczący kopalni Turów.

– Te negocjacje były trudne, bo brak było elastyczności czasami z jednej, czasami z drugiej strony. Finalnie do sprawy włączyli się premierzy i to jest zupełnie naturalne – mówił wiceszef MSZ.

Podkreślił, że ramowe porozumienie zostało zawarte przez szefów rządów, a obecnie ma być to „wypełnione treścią”.

Zobacz także: Fogiel: Mamy wypracowaną umowę ramową z Czechami ws. kopalni Turów 

– Mamy zapewnienie i ja też mam taką pewność, jak widzę jak te negocjacje przebiegają, choć sam w nich bezpośrednio nie uczestniczę, że jest wola z obu stron, aby ten kompromis uzyskać. Pytanie oczywiście, za jaką cenę finalnie te detale uda się ustalić – mówił wiceszef polskiej dyplomacji.

Brabec: Nie jest naszym celem natychmiastowe zatrzymanie kopalni w Turowie

Nie jest naszym celem natychmiastowe zatrzymanie kopalni w Turowie, nie mamy takiej legitymacji jako rząd czeski, nie ma jej też Trybunał...

zobacz więcej

– Na pewno sytuacji nie pomaga fakt, że w Czechach toczy się kampania wyborcza – dodał Przydacz.

Ze strony polskiej w rozmowach w sprawie Turowa biorą udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a także przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

Minister środowiska Czech Richard Brabec podkreślił na konferencji prasowej, że intencją Czechów nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni Turów. Obaj ministrowie zadeklarowali chęć zawarcia porozumienia bez angażowania w to instytucji unijnych. Strona czeska zadeklarowała wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

Zobacz także: Sasin o zamknięciu Turowa: Chcą, byśmy wskoczyli głową w dół do pustego basenu 


W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd w ramach środka zapobiegawczego nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej