RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk nie wróci przez pieniądze? Europoseł ujawnia

Myślę, że Donald Tusk może i chciałby wrócić do polskiej polityki, ale jeśli wróci, to straci unijną emeryturę, a to są niemałe środki – ocenił w programie „#Jedziemy” europoseł SLD Marek Balt. – Myślę, że wybierze jednak emeryturę i doradzanie kolegom z tylnego siedzenia – dodał.

Senator Platformy atakuje Tuska. „On nic nie zrobi”

Donald Tusk chce wesprzeć Platformę Obywatelską w kryzysie. Były premier kilka dni temu o scenariuszach swojego możliwego powrotu do Polski...

zobacz więcej

Od kilku dni media informują o możliwym powrocie do polskiej polityki byłego premiera Donalda Tuska, którego powrót miałby pomóc w kryzysie Platformie Obywatelskiej.

Sam Tusk tych spekulacji nie przerywa. Powiedział, że „mentalnie, emocjonalnie, życiowo” jest gotów podjąć każdą decyzję, „żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw”. Dodał, że nie chodzi o spełnienie jakiejś ambicji personalnej, ale celu, jakim jest przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce”.

Według doniesień piątkowej „Gazety Wyborczej” Borys Budka rezygnuje z kierowania PO, zaś partię poprowadzi Donald Tusk jako pełniący obowiązki przewodniczącego. O takim scenariuszu obaj politycy mieli rozmawiać w Sopocie.

Innym scenariuszem jest start Tuska w wyborach uzupełniających do Senatu; tam miałby zastąpić marszałka Tomasza Grodzkiego.

Europoseł: Z tym kojarzy się Tusk


O to, czy zapowiedzi powrotu Tuska do Polski są realne, był pytany w TVP Info eurodeputowany Marek Balt. Polityk zaznaczał, że Tusk w Polsce „kojarzy się z podwyższeniem wieku emerytalnego, zaś w Unii Europejskiej z brexitem”.

Ocenili Tuska. Sprawdź wyniki nowego sondażu

Najwięcej badanych jest zdania, że ewentualny powrót Donalda Tuska do polskiej polityki nie wydobędzie Koalicji Obywatelskiej z kryzysu – wynika z...

zobacz więcej

– To dwa wydarzenia, które zawsze będą się kojarzyły z działalnością polityczną Tuska, myślę, że może i chciałby wrócić do polskiej polityki, ale jeśli wróci, to straci unijną emeryturę, a to są niemałe środki. Myślę, że wybierze jednak emeryturę i doradzanie kolegom z tylnego siedzenia niż polityczną działalność w Polsce – powiedział.

Zdaniem europosła SLD w Platformie jest „duże parcie”, żeby Budka ustąpił ze stanowiska szefa partii. – Można nawet rozważać to, żeby go zastąpił Tusk, bo gdyby go zastąpił ktoś inny, to byłaby jawna przegrana, bo miał doprowadzić do tego, żeby PO miała 20-25 proc. poparcia, dziś ma około 13,14,15 proc., to ewidentna porażka – podkreślił.

– Jeśli zastąpiłby go ktoś inny, to odszedłby w niesławie, może zastąpienie go przez Tuska to forma wyjścia z twarzą z tej sytuacji, ale to mało prawdopodobne – dodał Balt.

Odnosząc się do Platformy Obywatelskiej polityk mówił, że jej działalność wielokrotnie krytykował, zwłaszcza wtedy, kiedy był w opozycji do jej rządów. – I dziś również to widzę przez pryzmat eliminowania konkurencji w opozycji i zawłaszczania sceny politycznej, niemoderowania polityki, narzucania swoich wartości i celów bez żadnej dyskusji. To nie jest demokratyczne podejście. Taka jest PO – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej