RAPORT

Pogarda

Polska w strefie zielonej na epidemicznej mapie swobodnego przepływu osób

Co oznacza strefa zielona? (fot. Getty Images)
Co oznacza strefa zielona? (fot. Getty Images)

Niemal cała Polska, jako jeden z niewielu krajów Europy, znalazła się w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Ta w związku z pandemią COVID-19 wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób, oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach.

Węgry chcą szczepić przeciw COVID-19 osoby z rejonów przygranicznych

Węgry wznowią 24 czerwca normalny tryb przekraczania granic wewnętrznych strefy Schengen, o ile pandemia Covid-19 nie przybierze nowych,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Strefa zielona oznacza, że 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 50, a wskaźnik pozytywnych testów jest poniżej 4 proc. lub 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 75, a wskaźnik pozytywnych testów - mniejszy niż 1 proc.

W tej strefie znalazła się niemal cała Polska, z wyjątkiem województwa lubelskiego, które objęte zostało strefą pomarańczową. Strefa ta oznacza, że wskaźnik nowych zakażeń z 14 dni jest mniejszy niż 50 i wskaźnik pozytywnych testów równy 4 proc. lub więcej.

Może też oznaczać, że wskaźnik nowych zakażeń z 14 dni oscyluje między 50 a 75 i wskaźnik pozytywnych testów jest równy 1 proc. lub więcej; lub wskaźnik z 14 dni wynosi między 75 a 200 i wskaźnik pozytywnych testów jest poniżej 4 proc.

W strefie zielonej znalazły się także północno-wschodnie rejony Niemiec, niemal całe Węgry, cała Rumunia, część Bułgarii, niemal cała Finlandia, Islandia, północne rejony Norwegii i Sardynia.

Większość Europy objęta została strefą pomarańczową. Kolorem czerwonym, gdzie sytuacja jest nadal niepokojąca, oznaczono centralne rejony Hiszpanii, całą Holandię, północne tereny Danii, południową i północną część Szwecji, a także całą Łotwę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej