RAPORT

Pogarda

Niemcy: Polska stała się gospodarczą potęgą UE, naszym czołowym partnerem

W niektórych dziedzinach Hermes widzi „wiodącą rolę” Polski i Niemiec w Europie (fot. Shutterstock)
W niektórych dziedzinach Hermes widzi „wiodącą rolę” Polski i Niemiec w Europie (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

„Polska stała się gospodarczą potęgą UE. W bardzo krótkim czasie stała się absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki” podkreśla z okazji 30. rocznicy podpisania traktatu polsko-niemieckiego przewodniczący Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią Oliver Hermes.

Na Zamku Królewskim w Warszawie o stratach wojennych. Spotkanie Duda-Steinmeier [WIDEO]

– W dialogu między sąsiadami musi być przestrzeń na rozmowę o obszarach, które wymagają poprawy – mówił Andrzej Duda podczas wspólnego z...

zobacz więcej

Hermes w wydanym z tej okazji oświadczeniu stwierdza, że „wspólna historia sukcesu” polsko - niemieckiego w dziedzinie gospodarki „powinna być bardziej ceniona i dostrzegana w naszych krajach”. Według szefa Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią podwaliny „pod tę historię sukcesu” położyło polsko-niemieckie porozumienie zawarte na początku lat dziewięćdziesiątych”.

Przed 2004 rokiem „Niemcy i niemiecka gospodarka z wielkim zaangażowaniem prowadziły kampanię na rzecz członkostwa Polski w UE” – podkreśla Hermes. „Od początku wierzyliśmy w powodzenie tego partnerstwa, w otwarte granice i członkostwo Polski w europejskim rynku wewnętrznym”.

„Nasze oczekiwania zostały znacznie przekroczone. Polska w bardzo krótkim czasie stała się absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki. Dzięki mądrej polityce Polski, każdy cent unijnej pomocy strukturalnej zwrócił się dwa, a nawet trzy razy, także w odniesieniu do gospodarki niemieckiej”, przyznaje Oliver Hermes.

W ubiegłym roku „Polska wyprzedziła Włochy wśród niemieckich partnerów handlowych na świecie i awansowała na piąte miejsce” podkreśla szef Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią.

„Wiodąca rola” Polski i Niemiec w Europie


„Zainteresowanie niemieckiej gospodarki współpracą w tematach, takich jak Zielony Ład czy Przemysł 4.0, jest ogromne. Tutaj Niemcy i Polska mogłyby wspólnie przyjąć wiodącą rolę w Europie” – twierdzi Hermes.

Założona w 1952 r. Komisja Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią promuje niemiecką gospodarkę w 29 krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Środkowej. Handel Niemiec z tymi krajami stanowi około jednej piątej całkowitego niemieckiego handlu zagranicznego .

Przeczytaj także: Niemcy oszołomieni polskimi sukcesami. „Mały cud gospodarczy”

Komisja zrzesza około 350 firm członkowskich i stowarzyszeń i jest wspierana przez sześć centralnych stowarzyszeń gospodarki niemieckiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej