RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Klimat lat 20. XX wieku. Dworzec w Prabutach odzyskał dawną świetność

Wzniesiony w latach 20. XX wieku dworzec w Prabutach przeszedł generalny remont (fot. PKP S.A.)
Wzniesiony w latach 20. XX wieku dworzec w Prabutach przeszedł generalny remont (fot. PKP S.A.)

Zakończyła się przebudowa wzniesionego w latach 20. XX wieku dworca w Prabutach (woj. pomorskie). Dziś skorzystali z niego pierwsi podróżni. 

Łowicz. Tylko tutaj jest taki rynek [WIDEO]

W Łowiczu jest jeden z trzech trójkątnych rynków w Europie i jedyny, taki w Polsce. Pozostałe dwa można zobaczyć w Bonn i Paryżu.

zobacz więcej

Wzniesiony w latach 20. XX wieku obiekt przeszedł generalny remont. Jego elementy historyczne połączono z nowoczesnymi rozwiązaniami  architektonicznymi i współczesnymi standardami obsługi podróżnych.

Renowacji poddano jego elewację wraz z detalami. Biały kolor odzyskała odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna. Elewację pokryto nowym tynkiem malowanym na kolor ugrowo-beżowy, co według projektantów dobrze współgra z ceglasto-czerwonym kolorem dachówki karpiówki. Najciekawszym elementem bryły dworca jest wieżyczka nad wejściem do budynku od strony miasta, na którą przywrócono zegar kolejowy.  

Dzięki przebudowie dworzec stał się dostępny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.  Diametralnie zmieniło się też otoczenie budynku. Nowością jest wiata rowerowa ze stojakami rowerowymi. Na placu przed nim i w jego bezpośrednim otoczeniu wymieniono nawierzchnie oraz zamontowano nowe ławki, kosze oraz oświetlenie.

(fot. PKP S.A.)
(fot. PKP S.A.)

Nowa linia kolejowa Katowice – czeska Ostrawa. Dotrze do Jastrzębia-Zdroju

Powstanie nowa linia kolejowa między Katowicami i czeską Ostrawą. Dzięki niej pociągi dojadą m.in. do 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju – które jest...

zobacz więcej

W bezpośrednim sąsiedztwie dworca, wzdłuż chodnika,  zlokalizowano postój dla taksówek, a od strony ulicy sześć miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Uporządkowane zostały również tereny zielone.  

Koleją do Gdańska  


Mieszkańcy kolejnej mniejszej miejscowości w województwie pomorskim zyskali znów  dostęp  do infrastruktury kolejowej. Obiekt w Prabutach to już dziesiąty dworzec otwarty dla podróżnych po modernizacji od początku tego roku.  Mieszkańcy tej miejscowości mogą z niego m.in.  podróżować koleją do Gdańska.  

 Z budżetu UE na lata 2014-2020 polska kolej otrzymała około 10,2 miliarda euro, co umożliwia realizację wielu inwestycji. W ramach  Programu Inwestycji Dworcowych, polski rząd przeznaczył do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców. 

Zobacz także: PKP Cargo kupiły fabrykę wagonów. Chcą przywrócić produkcję       

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej