RAPORT

Wojna na Ukrainie

Policja: Pluła, biła i znieważyła. Dla sądu to za mało, wniosek policjantów ws. Babci Kasi odrzucony

Babcia Kasia podczas jednego z antyrządowych protestów (fot. PAP/Marcin Obara)
Babcia Kasia podczas jednego z antyrządowych protestów (fot. PAP/Marcin Obara)

Sąd Okręgowy w Warszawie po raz drugi odrzucił wniosek policjantów o rozpatrzenie sprawy Katarzyny A. znanej jako Babcia Kasia. Lewicowa aktywistka podczas jednego z protestów miała naruszyć nietykalność cielesną oraz znieważyć policjantów. Sędzia Anna Bator-Ciesielska, oddalając apelację funkcjonariuszy, tłumaczyła, że „policjanci nie postępowali w granicach prawa”.

Piąty akt oskarżenia przeciwko Babci Kasi

W 2021 roku do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia wpłynęło 5 aktów oskarżenia i 6 wniosków o ukaranie Katarzyny A., aktywistki nazywanej...

zobacz więcej

Babcia Kasia regularnie pojawia się na antyrządowych manifestacjach. Na protestach zwolenniczek aborcji kobieta miała m.in. blokować przejazd tramwajów i uderzyć policjanta w głowę drzewcem. Zdaniem prokuratury na jednym z protestów opluła funkcjonariusza.

Z kolei na manifestacji przed siedzibą TVP krzyczała do jednej z policjantek: „Stara kur**”, „jesteście zaje****m gów*** i niczym poza tym”, „po jaką ku*** jesteście?”

Kilka tygodni temu do sieci trafił fragment zeznań policjanta, który interweniował ws. Babci Kasi.

Zobacz także:  Babcia Kasia. „Stara kur*o”, „liżesz du*ę Kaczyńskiemu”. Protest #Mediabezwyboru przed TVP [WIDEO]

„Bohaterowie” opozycji. Plują, wyzywają policjantów, łamią prawo

Politycy opozycji prześcigają się w atakach na policję. Teraz bronią kobiety, która brała udział w nielegalnym proteście, wyzywała i szarpała...

zobacz więcej

– Jakby pan powiedział, które z zarejestrowanych słów odnoszą się do pana? Powiedział pan, że „zwracała się do nas słowami »ty kur**, ty ch***, ty pislicyjna kur**«” – cytowała prowadząca sprawę sędzia.

– W trakcie niesienia pani (...), jeśli chodzi o te „pislicyjne kur***”, czy „ty ch***”, to było to w dalszej części przenoszenia pani, przy wsadzaniu do radiowozu. Na początku było „spier***”, „bierzcie ode mnie te brudne łapy” – relacjonował policjant.

„Funkcjonariusze zasługują na szacunek, ale...”


W czwartek odbyła się kolejna rozprawa, po tym jak policjanci złożyli doniesienie o naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie. Była to rozprawa apelacyjna, bo 27 kwietnia Babcia Kasia została uniewinniona; o apelację wnieśli policjanci.

Jednak i tym razem sąd nie uznał za zasadne zajęcie się sprawą.

– Funkcjonariusze zasługują na szacunek oraz ochronę państwa i obywateli, należy podporządkowywać się ich poleceniom, szczególnie w sytuacjach trudnych. Niemniej ta ochrona działa wtedy, kiedy postępują w granicach prawa. W tej sprawie było inaczej – powiedziała sędzia Anna Bator-Ciesielska

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej