RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Córka Sławomira Nowaka złożyła za niego milion złotych poręczenia

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)
W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

Na konto Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynął 1 mln złotych poręczenia majątkowego, które za Sławomira Nowaka złożyła jego córka. Prokurator nie sporządził jednak protokołu przyjęcia poręczenia majątkowego z uwagi na złożony w sprawie sprzeciw. Obrona uważa takie działania oskarżyciela za bezprawne.

Kilkudziesięciu polityków murem za Nowakiem. Nazwiska

Kilkudziesięciu posłów i senatorów – Platformy Obywatelskiej, Lewicy i PSL – w liście otwartym ręczy za Sławomira Nowaka, podejrzanego o korupcję...

zobacz więcej

„Prokuratura Okręgowa w Warszawie potwierdza, że środki wpłynęły na konto prokuratury. Prokurator nie sporządził jednak protokołu przyjęcia poręczenia majątkowego z uwagi na złożony sprzeciw, który wstrzymał natychmiastową wykonalność postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2021 r. w zakresie możliwości wpłaty poręczenia majątkowego do czasu jego uprawomocnienia” – przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prokurator zaskarżył w środę orzeczenie sądu dające Nowakowi furtkę do opuszczenia aresztu śledczego w postaci 1 mln złotych poręczenia majątkowego. Termin rozpoznania zażalenia nie został jeszcze wyznaczony. – W przypadku uwzględniania zażalenia prokuratora, środki te zostaną zwrócone. W przypadku nieuwzględniania zażalenia prokurator sporządzi protokół przyjęcia poręczenia majątkowego – dodała prok. Skrzyniarz.

Decyzję prokuratury komentował w czwartek przed Prokuraturą Okręgową w Warszawie pełnomocnik córki Sławomira Nowaka, adwokat Wojciech Glanc. Wskazał on, że 16 czerwca Natalia Nowak wpłaciła do depozytu milion złotych tytułem poręczenia majątkowego za ojca. Decyzję prokuratury o niesporządzeniu protokołu przyjęcia poręczenia ocenił jako „niezrozumiałą i pozbawioną podstawy prawnej”.

Mec. Joanna Broniszewska, obrońca Nowaka podkreślała, że „wpłata poręczenia z mocy prawa powoduje, iż następuje zamiana tymczasowego aresztowania na poręczenie majątkowe, czyli mój klient powinien pozostać na wolności”.

Wniosek obrony odrzucony


– Uprzejmie informuję, iż my przewidując taki kierunek zdarzeń i obstrukcję ze strony prokuratury związaną z przyjęciem poręczenia majątkowego, w poniedziałek 14 czerwca złożyliśmy wniosek o rozważenie przez sąd apelacyjny możliwości wstrzymania wykonania postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres dłuższy niż do 19 czerwca – oznajmiła adwokat.

W czwartek sędzia Ewa Jethon z Sądu Apelacyjnego w Warszawie na posiedzeniu niejawnym rozpoznawała ten wniosek i odmówiła jego uwzględnienia.

W pisemnym uzasadnieniu zwróciła uwagę m.in. na fakt, że poręczenie 1 mln zł, które miało być alternatywą dla tymczasowego aresztowania stosowanego wobec Nowaka od lipca ub.r., zostało orzeczone przez Sąd Okręgowy w Warszawie już 12 kwietnia tego roku, a następnie utrzymane przez sąd odwoławczy. Sędzia przypomniała, że obrona już raz wnioskowała o wstrzymanie wykonania postanowienia na 30 dni, a od tego czasu minęły dwa miesiące. Nowak na wpłatę miliona złotych miał czas do 18 czerwca, w przeciwnym razie następnego dnia powinien zostać zatrzymany.

Jak udało się zebrać pieniądze?


Jeszcze w ubiegłym tygodniu mecenas Broniszewska mówiła w rozmowie z portalem tvn24.pl, że Sławomir Nowak i jego rodzina nie mają możliwości ekonomicznych, by uiścić tak ogromną kwotę poręczenia majątkowego. Zapytana w czwartek o źródło pochodzenia wpłaconej kwoty poręczenia w wysokości jednego miliona zł odpowiedziała, że „obrona nie uczestniczyła w procesie gromadzenia środków w związku z uzyskaniem możliwości wpłacenia poręczenia majątkowego”. Dodała, że „w tym zakresie nie posiada żadnej informacji”.

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2 czerwca 2021 roku o warunkowym aresztowaniu Nowaka jest nieprawomocne i stronom przysługuje na nie zażalenie, które rozpozna inny, trzyosobowy już skład tego samego sądu.

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.

CZYTAJ TAKŻE: Nowak pójdzie do aresztu? Ma 24 godz. na wpłatę kaucji 1 mln zł

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej