RAPORT

Pogarda

Prezydenci Polski i Niemiec zadeklarowali wsparcie w nauce języka mniejszości [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Wsparcie dla uczniów mniejszości w nauce języka polskiego i niemieckiego zadeklarowali w czwartek prezydenci Polski i Niemiec. Frank-Walter Steinmeier zapewnił, że będzie zabiegał o zwiększenie oferty nauczania języka polskiego w niemieckich szkołach. Z kolei Andrzej Duda zwrócił uwagę na problem „braku prawnego statusu mniejszości dla Polaków w Niemczech”.

Traktat polsko-niemiecki. „Wiele zrealizowano, pozostaje kwestia mniejszości polskiej”

Ostatnio raz jeszcze przeanalizowałem Traktat i muszę powiedzieć, że rzeczywiście wiele rzeczy zostało już zrealizowanych. Wśród spraw...

zobacz więcej

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w czwartek składa oficjalną wizytę w Polsce, która ma związek z 30. rocznicą podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu prezydenci Polski i Niemiec byli pytani o kwestię nauczania języka polskiego i niemieckiego dla mniejszości w obu krajach.

Steinmeier: Można zrobić więcej


– Rząd RFN nie ma kompetencji, jeśli chodzi o politykę edukacyjną, szkolną. To leży w kwestii landów – powiedział Steinmeier. W jego opinii „można jednak więcej zrobić w tej kwestii”. – Było widać, że atrakcyjność nauczania języka polskiego jest większa, liczba uczniów uczących się języka polskiego wzrosła – dodał.

Prezydent Niemiec zapewnił, że będzie nadal zabiegał o to, aby więcej uczniów korzystało z oferty nauki języka polskiego. Wyraził też nadzieję, że będzie więcej takich ofert w niemieckich szkołach. Steinmeier zaznaczył, że „napawają go niepokojem decyzje o zmniejszeniu liczby godzin języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej w Polsce z pięciu do trzech godzin lekcyjnych”. W jego opinii „to znaczne skrócenie oferty”.

Z kolei prezydent Andrzej Duda przekazał, że „mniejszość niemiecka w Polsce ma swoje szkolnictwo, na które Polska wydaje 50 mln euro rocznie”. Poinformował, że 50 tys. uczniów korzysta z tego specjalnego programu dla mniejszości niemieckiej w Polsce.

Co ze statusem mniejszości?


Prezydent Duda przypomniał, że ta kwestia znajduje się w kompetencji Ministerstwa Edukacji i Nauki, ze współdziałaniem samorządów.

Prezydent Polski zwrócił uwagę na problem „braku prawnego statutu mniejszości dla Polaków w Niemczech” . – Polacy mieszkający w Niemczech nie mają w sensie prawnym statutu mniejszości. Ubiegamy się jako polskie władze, aby odzyskały status mniejszości – mówił Andrzej Duda.

Zapowiedział, że powstanie specjalny fundusz dla szkół społecznych polonijnych w wysokości 5 mln euro rocznie, który będzie wspierał naukę dla dzieci pochodzenia polskiego. – Mamy nadzieję, że zostanie to zrealizowane – oświadczył prezydent Duda.

CZYTAJ TAKŻE: „Niemal wszystkie dziedziny życia”. Brandenburgia zacieśnia relacje z Polską

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej