RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowak pójdzie do aresztu? Ma 24 godz. na wpłatę kaucji 1 mln zł

Polityk PO usłyszał już 17 zarzutów (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Polityk PO usłyszał już 17 zarzutów (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Sąd Apelacyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania orzeczenia z 2 czerwca, którym sąd zdecydował, że podejrzany o korupcję Sławomir Nowak powinien wrócić do aresztu śledczego. Wniosek obrony o wstrzymanie decyzji o areszcie został uznany za niezasadny.

Kilkudziesięciu polityków murem za Nowakiem. Nazwiska

Kilkudziesięciu posłów i senatorów – Platformy Obywatelskiej, Lewicy i PSL – w liście otwartym ręczy za Sławomira Nowaka, podejrzanego o korupcję...

zobacz więcej

Sędzia Ewa Jeton z Sądu Apelacyjnego w Warszawie na posiedzeniu niejawnym rozpoznawała wniosek obrony Nowaka, w którym mecenas Joanna Broniszewska domagała się, by sąd wstrzymał wykonanie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu go do czasu uprawomocnienia się tej decyzji lub do czasu wpłaty poręczenia majątkowego w kwocie 1 mln zł, która miała być alternatywą dla aresztu i zabezpieczeniem prawidłowego toku śledztwa.

– Sąd Apelacyjny w Warszawie odmówił wstrzymania postanowienia z dnia 2 czerwca 2021 r. o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego – przekazał sędzia Jerzy Leder, rzecznik tego sądu.

Pisemne uzasadnienie wyroku

Sławomir Nowak miał przyjąć miliony. Teraz ma problem z kaucją

W poniedziałek do Sądu Apelacyjnego w Warszawie wpłynął wniosek obrony Sławomira Nowaka o wstrzymanie wykonania orzeczenia sprzed blisko dwóch...

zobacz więcej

Sędzia Ewa Jeton w pisemnym uzasadnieniu zwróciła uwagę m.in. na fakt, że poręczenie 1 mln zł zostało orzeczone przez Sąd Okręgowy w Warszawie 12 kwietnia, a potem utrzymane przez sąd odwoławczy. Sędzia przypomniała, że obrona już raz wnioskowała o wstrzymanie wykonania postanowienia na 30 dni, a od czasu minęły dwa miesiące.

Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował 2 czerwca, że Sławomir Nowak, były minister w rządzie Donalda Tuska, ma wrócić do aresztu śledczego, chyba że wpłaci poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln zł. Sędzia Dorota Radlińska wstrzymała wykonalność postanowienia do 19 czerwca, dając podejrzanemu czas na wpłatę sumy do piątku 18 czerwca.

Jeżeli pieniądze nie wpłyną, Nowak powinien zostać aresztowany.

Zobacz także: Afera Sławomira Nowaka. Prokuratura składa zażalenie do sądu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej