RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zmiany w programie antysmogowym „Czyste Powietrze”

O dofinansowanie mogą się starać m.in. właściciele domów (fot. Shutterstock/Krzysztof Winnik)
O dofinansowanie mogą się starać m.in. właściciele domów (fot. Shutterstock/Krzysztof Winnik)

Najnowsze

Popularne

Wycofanie dotacji na kotły węglowe i podwyższenie progów dochodowych uprawniających do wyższego dofinansowania – to niektóre ze zmian, które zostaną wprowadzone w programie antysmogowym „Czyste Powietrze” od 1 lipca.

„Kryzys ekologiczny wymaga pilnych działań”. Polacy walczą ze smogiem #PolskaToWiecej

„Bóg daje życie – smog je odbiera”. Tak brzmiało hasło ogólnopolskiej akcji, której celem było naświetlenie problemu smogu oraz przypomnienie...

zobacz więcej

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski powiedział, że rezygnacja z dofinansowania kotłów węglowych to pokłosie rozmów z Komisją Europejską.

Przypomniał, że „niedawno były szeroko rozpowszechniane informacje dotyczące Krajowego Planu Obudowy, a także Polskiego Ładu, rozmów z Komisją Europejską i wytycznych, które są oczekiwane do wdrożenia przez rząd polski” w ramach uzyskania środków unijnych na różne programy, także „Czyste Powietrze”.

Wiceprezes wyjaśniał, że w związku z tym już wcześniej „minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, ogłosił, że w programie »Czyste Powietrze« będziemy kończyli finansowanie kotłów na paliwo stałe, dokładnie chodzi o węgiel”.

Czytaj także: Gminny pilotaż w ramach programu „Czyste Powietrze”


Paweł Mirowski zaznaczył, że ta zmiana zacznie obowiązywać na początku przyszłego roku. Osoby, które po 1 lipca złożą wniosek o dofinansowanie zakupu kotła węglowego, będą musiały go kupić, zamontować i zachować dowód księgowy zakupu z datą najpóźniej 31 grudnia 2021 r.

– I wtedy jest możliwość jeszcze uzyskania dofinansowania na tego typu źródło ciepła – powiedział wiceprezes.

Minister dementuje: Nie utraciliśmy środków europejskich na „Czyste powietrze”

Żadne środki europejskie na program antysmogowy „Czyste powietrze” nie zostały i nie zostaną utracone – zapewnił podczas konferencji minister...

zobacz więcej

Kolejna zmiana dotyczy zwiększenia progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski podkreślił, że od 1 lipca więcej wnioskodawców będzie mogło skorzystać z tej opcji.

Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 złotych – z 1960 do 2189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 zł, czyli z 1400 do 1564 zł na osobę.

Mirowski dodał, że z podwyższonego poziomu dofinansowanie korzysta co trzeci beneficjent „Czystego Powietrza”.

Od 1 lipca będzie można też ubiegać się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł.

O dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła i ocieplenia budynku w ramach „Czystego Powietrza” mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów. Maksymalna kwota dotacji to 37 tys. zł. Ma to się przyczynić do poprawy jakości powietrza, a dla właścicieli oznaczać mniejsze zużycie energii i niższe rachunki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej