RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: Strategia Demograficzna 2040 ma wzmocnić Polskę

Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę; jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść, paraliż w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania projektu Strategii Demograficznej 2040.

Polski Ład. Premier przedstawił propozycje dla rolników [WIDEO]

W Polskim Ładzie przygotowano 20 ważnych programów dla rolników – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie...

zobacz więcej

– My wsparcie polskich rodzin, jako PiS, mamy w naszym kodzie genetycznym – zapewnił zwracając uwagę, że od 2015 r. rodziny są wzmacniane w wymiarze materialnym, kulturowym i społecznym.

– Robimy to właściwie na wszystkich możliwych polach – wskazał.

Zobacz także: „Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w Polsce”

Zaznaczył jednocześnie, że ciągle „mamy niedosyt”.

– Stale widzimy, że jeżeli tu i teraz, dzisiaj w Strategii Demograficznej 2040 nie zaadresujemy kilku podstawowych obszarów, nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść, paraliż w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego i po prostu Polacy nie będą mogli realizować swoich ambicji, aspiracji tutaj w Polsce – ocenił szef rządu.

Polski Ład i zmiany w emeryturach. Kto ile zyska, kto ile straci

Dziewięciu na dziesięciu emerytów zyska na Polskim Ładzie; dwie trzecie emerytów będzie miało zerowy PIT, a duża część zapłaci niższy podatek –...

zobacz więcej

Założenia w obszarze opieki zdrowotnej


Rozwój opieki prenatalnej, okołoporodowej, pediatrycznej oraz tworzenie modelowych centrów zdrowia prokreacyjnego, zajmujących się m.in. leczeniem niepłodności – takie są założenia w obszarze opieki zdrowotnej rządowego Projektu Strategii Demograficznej 2040. Szczegóły projektu zostały zaprezentowane w czwartek podczas konferencji prasowej przez wiceminister rodziny Barbarę Sochę.

Socha wskazała, że istotnym obszarem w Projekcie Strategii Demograficznej 2040 jest opieka zdrowotna. Do elementów poprawiających dzietność mają się przyczynić: rozwój opieki prenatalnej, porodowej, pediatrycznej; ogólny stan zdrowia oraz tworzenie modelowych centrów zdrowia prokreacyjnego.

Centra zdrowia prokreacyjnego, według Sochy, mają być „kompleksowym miejscem, gdzie para, która zmaga się z problemem niepłodności, będzie mogła uzyskać kompleksową diagnostykę leczenia, również operacyjnego, endometriozy “. Oprócz tego centra mają zajmować się opieką prenatalną i okołoporodową.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej