RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Potężny majątek posła Lewicy. „Jak się skromnie żyje...”

Jaki jest stan posiadania Macieja Gduli? (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)
Jaki jest stan posiadania Macieja Gduli? (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)

Jak się skromnie żyje, to można oszczędzić – oznajmił poseł Lewicy Maciej Gdula pytany o swój majątek. Jak wynika z oświadczenia majątkowego parlamentarzysty, w ostatnim roku jego oszczędności znacząco wzrosły. Kupił też duży dom z działką. Tłumaczył, że „to ruina”.

Poseł Lewicy o cyberatakach: Rosjanie chcą skompromitować przeciwnika, skłócić

Najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że atak przyszedł z Rosji – ocenił poseł Lewicy Maciej Gdula, członek sejmowej komisji ds. służb...

zobacz więcej

Gdula był gościem radia RMF FM. Prowadzący rozmowę dziennikarz zapytał posła o to, co wpisał w ostatnim oświadczeniu majątkowym.

– Przybył panu dom o powierzchni prawie 200 metrów na dużej działce, skromnie go pan wycenił, mogę go odkupić za tę cenę – powiedział dziennikarz.

Poseł Gdula: Kupiłem ruinę


Parlamentarzysta odparł, że kupił ruinę. – To jest ruina, ale w akcie notarialnym jest wpisany dom – zapewnił.

Zapytany o to, w jaki sposób jego oszczędności w zeszłym roku wzrosły o 150 procent, wobec tego, co oświadczył w poprzednim oświadczeniu Gdula mówił, że „jak się skromnie żyje, to można oszczędzić”.

Dziennikarz mówił też, że w 2020 dochód Gduli z najmu mieszkań wzrósł o 32 tysiące, do 170 tysięcy zł rocznie. – To prawda, to jest w oświadczeniu – mówił Gdula.

„Wszyscy się śmialiście z Obajtka”. Poseł PO tłumaczy się z dziewięciu mieszkań

Poseł Platformy Obywatelskiej Robert Kropiwnicki ma dziewięć mieszkań o wartości ponad 2 mln zł. – Jestem inwestorem – oznajmił parlamentarzysta.

zobacz więcej

Oświadczenie majątkowe posła Gduli


Z oświadczenia majątkowego posła Gduli wynika, że ma 157 tysięcy zł oszczędności; ma też 500 euro. Polityk ma też sześć uncji złota, które wycenił na 42 tysiące zł.

Posiada też dom o powierzchni 175 metrów na działce o powierzchni 18 arów, co wycenił na kwotę 850 tysięcy zł.

Ma też 89-metrowe mieszkanie o wartości 1,2 mln zł oraz trzy „lokale użytkowe”, które wycenił na 480 tys., 535 tys., i 1,3 mln zł.

W 2020 roku Gdula osiągnął 280 tysięcy zł dochodu: 106 tysięcy z pracy, ponad 3 tysiące z praw autorskich i 170 tysięcy z najmu.

W składnikach majątku o wartości powyżej 10 tys. zł wpisał: dwa samochody, bibliotekę, zegarek, biżuterię, dzieła sztuki i pianino.

Poseł ma też kredyt bankowy na zakup działki i domu na kwotę 671 tysięcy oraz pożyczkę od rodziców na ten sam cel na kwotę 150 tys.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej