RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ostatni dzień składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

W czwartek mija podstawowy termin na składanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych PROW za 2021. W związku z tym biura Agencji będą otwarte dłużej. Do tej pory wnioski napłynęły od ponad 1 mln rolników – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Liczba ofert na rynku pracy w maju wystrzeliła w górę

W maju liczba ofert zatrudnienia mocno wystrzeliła w górę, m.in. za sprawą wzrostu zapotrzebowania na zawody usługowe – wynika z Barometru Ofert...

zobacz więcej

Mogą to zrobić w domowym zaciszu, ale także w oddziałach terenowych Agencji – mówi prezes Agencji Halina Szymańska. – Przypominamy, że w tym roku składanie wniosków przez aplikację eWniosekPlus jest obligatoryjne – podkreśla prezes.

– Nie ma możliwości składania dokumentów papierowych czy oświadczeń o braku zmian we wnioskach w stosunku do roku ubiegłego. Jeśli nasi beneficjenci mają problem ze złożeniem wniosków elektronicznie, zapraszamy do naszych placówek. Tam mogą liczyć na pomoc pracowników – zapewniła prezes ARiMR.

Dokumenty można składać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. W tym roku Agencja nie wysyłała i nie przyjmuje wniosków w formie papierowej. Rolnicy, którzy w 2020 r. składali oświadczenia potwierdzające brak zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019, w tym roku muszą złożyć wnioski w formie elektronicznej korzystając z aplikacji eWniosekPlus.

Rolnikom, którzy nie mają komputerów lub maja problem z wypełnieniem wniosku, wsparcia technicznego udzielają pracownicy biur powiatowych Agencji. Biura powiatowe Agencji do 17 czerwca będą czynne do godz. 18.

1 października ruszy pilotaż e-faktury. Resort finansów zachęca firmy do testowania  

1 października 2021 r. ruszy pilotażowy program korzystania przez przedsiębiorców z e-faktury – podało w środę Ministerstwo Finansów. Testowanie...

zobacz więcej

Efekt pandemii COVID-19


Na stronie internetowej Agencji oprócz samej aplikacji eWniosekPlus dostępna jest instrukcja wypełniania wniosku, filmy instruktażowe i zakładka z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Kto nie zdąży złożyć wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2021 rok do 17 czerwca, za każdy roboczy dzień opóźnienia będzie miał obniżone należne mu płatności o 1 proc. Ostateczny termin na złożenie wniosków upływa 12 lipca br.

Do 11 czerwca 2021 roku do Agencji wpłynęło blisko 1,04 mln wniosków o przyznanie dopłat. W ubiegłym roku o dopłaty ubiegało się około 1,3 mln rolników.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej