RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

MF: 30 czerwca upływa termin zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA

O terminie przypomniał resort finansów (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
O terminie przypomniał resort finansów (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych upływa 30 czerwca – przypomina resort finansów. Od 1 lipca podmioty, które nie będą w CRPA, nie będą mogły prowadzić działalności w zakresie wyrobów akcyzowych – dodaje.

1 października ruszy pilotaż e-faktury. Resort finansów zachęca firmy do testowania  

1 października 2021 r. ruszy pilotażowy program korzystania przez przedsiębiorców z e-faktury – podało w środę Ministerstwo Finansów. Testowanie...

zobacz więcej

Resort finansów wyjaśnił, że oprócz zgłoszenia do CRPA, z końcem czerwca upływa również termin na uzupełnienie złożonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R o dane, które dotychczas nie były wymagane.

„Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA, nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy – ze względu na ich przeznaczenie – paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG – poinformowało ministerstwo.

Czego dotyczy zgłoszenie rejestracyjne CRPA?


Zgłoszenie rejestracyjne do CRPA dotyczy: pośredniczących podmiotów węglowych i pośredniczących podmiotów gazowych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie powiadomienia złożonego właściwemu w sprawach akcyzy naczelnikowi urzędu skarbowego; podmiotów które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych; podmiotów zużywających nieprowadzących działalności gospodarczej niebędących osobą fizyczną, zużywających wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o podatku akcyzowym – podało Ministerstwo Finansów. Ministerstwo przypomniało, że zarówno zgłoszenie rejestracyjne do CRPA, jak i jego uzupełnienie muszą zostać złożone przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), co wymaga założenia konta na tym portalu.

Zobacz także: Estoński CIT. „Zniknie limit przychodów 100 mln zł”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej