RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczyt Biden-Putin. „Krym, reżim Łukaszenki – zachowano podstawowe zasady”

Dobrze, że jest otwartość na dialog. Z drugiej strony zachowane są jego zasady: zwrócenie uwagi na nielegalność aneksji Krymu, na to, że Federacja Rosyjska nie może naruszać prawa międzynarodowego, nie może być akceptacji dla wspierania reżimu Łukaszenki – powiedział w programie „#Jedziemy” wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, komentując spotkanie w Genewie Bidena z Putinem.

Pollak: Genewa to katastrofa. Biden wyniósł rangę Putina ponad sojuszników Ameryki

Joe Biden dał w Genewie Władimirowi Putinowi niemal wszystko, czego ten mógł chcieć. Podniósł rangę Putina ponad innych liderów z sojusznikami...

zobacz więcej

W środę w szwajcarskiej Genewie odbyło się spotkanie prezydenta USA Joego Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W agendzie znalazły się tematy – od sytuacji na Ukrainie przez cyberataki aż po łamanie przez Rosję praw człowieka.

– Po wczorajszym spotkaniu trzeba powiedzieć, że dobrze, że jest otwartość na dialog. Zawsze opowiadamy się za tym, żeby z możliwości dialogu korzystać; z drugiej strony zachowane są zasadnicze warunki tego dialogu, czyli zwrócenie uwagi na nielegalność aneksji Krymu, że Federacja Rosyjska nie może naruszać prawa międzynarodowego, że nie może być akceptacji dla wspierania reżimu Łukaszenki – komentował w TVP Info wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk.

Jak zaznaczał, miał miejsce dialog, który „opiera się nie o złudzenia, ale o fakty, dialog, który jest poprzedzony spotkaniem na szczycie NATO dialogiem z sojusznikami, z prezydentem Dudą, z państwami bałtyckimi”.

– Nie może być tak, że rozmowa z prezydentem Putinem jest oderwana od tych wszystkich pozostałych warunków, a w tym przypadku nie była – i bardzo dobrze. Wiedzieliśmy czego się spodziewać, bo prezydent Biden rozmawiał z prezydentem Dudą, nie było tutaj kroku wstecz – komentował dyplomata.

Odnosząc się do zagrożeń płynących z polityki Federacji Rosyjskiej dla Sojuszu Północnoatlantyckiego stwierdził, że „związane z tym muszą być konsekwencje, czyli polityka wzmacniania obronności, odstraszania, konsultacji, które będą uwzględniały również zagrożenia hybrydowe w cyberprzestrzeni”.

– Wojna informacyjna trwa, propaganda, dezinformacja, próba tworzenia rzeczywistości, która w praktyce nie istnieje, to stały element polityki Federacji Rosyjskiej, ona się odbywa na różnych szczeblach, także na tych najwyższych – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej