SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zaskakujące głosowanie posła PiS ws. Lidii Staroń. Wróblewski: Tak zdecydowałem

Bartłomiej Wróblewski i Lidia Staroń (fot. arch.PAP/Leszek Szymański, PAP/Tomasz Gzell)
Bartłomiej Wróblewski i Lidia Staroń (fot. arch.PAP/Leszek Szymański, PAP/Tomasz Gzell)

Gdy Bartłomiej Wróblewski (PiS) ubiegał się o urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, senator Lidia Staroń w Senacie nie poparła jego kandydatury. Mimo to w Sejmie Wróblewski zagłosował teraz za Lidią Staroń. – Uważam, że w polityce nie możemy kierować się osobistymi racjami i emocjami – tłumaczy swoją decyzję w rozmowie z portalem tvp.info. Podkreśla też, że to, jak Izba Wyższa zagłosuje teraz ws. niezależnej senator, może nie być pewne do ostatniego momentu.

Co zrobi Senat ws. Staroń? „Prezydent ma nadzieję, że dojdzie do przełamania”

Prezydent liczy, że głosowanie w Senacie przebiegnie tak, że kandydatura Lidii Staroń zostanie poparta i ten długi serial, jeśli chodzi o wybór...

zobacz więcej

Sejm podjął uchwałę o powołaniu nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Na to stanowisko wybrał senator Lidię Staroń. To już piąta próba wyboru RPO. Teraz tę kandydaturę musi jeszcze zaakceptować Senat.

Za kandydaturą senator Lidii Staroń głosowało 231 posłów, Marcina Wiącka poparło 222. Dziewięć głosów różnicy mogło więc wyglądać na bezpieczną przewagę.

– Rzecznika Praw Obywatelskich wybiera się bezwzględną większością głosów, więc w tym przypadku większość stanowiła 228 głosów, czyli przeważyły trzy głosy. Gdyby kilka osób zagłosowało inaczej, mielibyśmy problem, ale co najważniejsze, wybór Rzecznika na poziomie Sejmu mamy już za sobą – mówi portalowi tvp.info Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, który niedawno sam ubiegał się o ten urząd.

Zobacz także:  Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Przypomnijmy, że nauczyciel akademicki i prawnik specjalizujący się w prawie konstytucyjnym również uzyskał poparcie Sejmu, ale wniosek o jego kandydaturę opozycja odrzuciła w Senacie.

Wróblewski: Osobiste odczucia nie mogą brać góry nad profesjonalizmem

Ekspert o kulisach cyberataku: Eksponując materiały, media wzmacniają napastników

– Odpowiedzialność mediów w takiej sytuacji jest potężna – mówi portalowi tvp.info Kamil Basaj, prezes Fundacji INFO OPS Polska. Podkreśla, że...

zobacz więcej

Gdy Senat głosował ws. Wróblewskiego, za powołaniem posła PiS na RPO opowiedziało się 48 senatorów PiS, a senator niezależna Lidia Staroń oraz senator PSL Jan Filip Libicki wstrzymali się od głosu.

Z kolei teraz Wróblewski poparł kandydaturę Lidii Staroń.

– Uważam, że w polityce nie możemy kierować się osobistymi racjami i emocjami. Ja staram się nie personalizować różnych spraw, które pojawiają się w mojej pracy. Oczywiście działanie pani Lidii Staroń było dla mnie wtedy zaskakujące, ale tak zdecydowałem, bo osobiste odczucia nie mogą brać góry nad profesjonalizmem – zaznacza.

Zobacz także:  Horała: Głosowanie formacji Gowina ws. RPO nie znaczy, że wystąpiła z koalicji

W rozmowie z portalem tvp.info podkreśla, że jest to tym ważniejsze, że sytuacja polityczna jest niepewna.

– Zachowanie większości parlamentarnej jest ciężkie do przewidzenia. W Sejmie nawet część naszego klubu analizowała, jak się zachować, ale dla dobra Zjednoczonej Prawicy i przełamania pata wokół Rzecznika Praw Obywatelskich głosowaliśmy „za” – tłumaczy.

Staroń coraz bliżej zostania RPO. Zdradza kulisy: Gowin gra nie fair

Już we wtorek posłowie mają zdecydować, kogo wybiorą na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Po decyzji, jaka zapadła w ostatnich dniach w Sejmie,...

zobacz więcej

„Negocjacje do ostatniego momentu”


Polityk PiS ocenia, że Lidia Staroń ma szanse, by objąć urząd, który zdaniem Trybunału Konstytucyjnego nie powinien być dłużej zajmowany przez Adama Bodnara – jego kadencja wygasła wiele miesięcy temu, a dokładnie we wrześniu 2020 roku.

Zobacz także:  Głosowanie ws. Lidii Staroń. Poseł może zostać usunięty z Porozumienia

Na pytanie, czy Senat poprze Lidię Staroń, Wróblewski odpowiada: „Nie wiem, ale myślę, że negocjacje będą trwały długo, o ile nie prawie do ostatniego momentu”.

– Obawiam się, że gdy dojdzie do głosowania, znów dla wielu parlamentarzystów opozycji będzie to głosowanie polityczne, tak jak w Sejmie. Wtedy o wszystkim może decydować jeden głos. Lidia Staroń zostanie wybrana, jeśli zagłosuje za nią część opozycji. Musi uzyskać poparcie kilku senatorów, bo w innym razie jej kandydatura zostanie odrzucona – dodaje.

źródło:
Zobacz więcej