SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Medal dla Amerykanów, którzy uratowali Polaków z tonącej łodzi

Olsen opisał przebieg akcji ratunkowej (fot. tt/@PLinNewYork)
Olsen opisał przebieg akcji ratunkowej (fot. tt/@PLinNewYork)

Dwoje Amerykanów, Del Olsen i Gail Yando, odebrało we wtorek w Nowym Jorku Medal za Ofiarność i Odwagę, który przyznał im prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się w polskim konsulacie w trakcie spotkania z uczestnikami batalii z COVID-19.

Przelali bezrobotnemu 800 tys. euro zasiłku. Wtedy zaczęły się jego kłopoty

Bezrobotny mieszkaniec Portugalii otrzymał w ramach zasiłku dla osób bez zatrudnienia blisko 800 tys. euro. Miesięczna wypłata dokonana przez...

zobacz więcej

19 października 2019 roku para żeglująca katamaranem na Atlantyku natrafiła niedaleko Nowego Jorku na tonącą łódź z czterema Polakami. Del Olsen i Gail Yando natychmiast pospieszyli im z pomocą.

Olsen opisał w krótkim wystąpieniu przebieg akcji ratunkowej. Mówił, że czytał niegdyś o ogromnej bliskości uratowanego i tego, który go uratował, ale nie zdawał sobie nigdy sprawy jaką silną to rodzi więź, o czym można się przekonać dopiero wówczas jak się to samemu przeżyje.

„Jest naszym obowiązkiem, aby chronić życie ludzkie, aby pomagać w potrzebie” - zaznaczył. Jak dodał, nie wyobraża sobie, aby ktoś znajdujący się na morzu tego nie uczynił.

Medal za Ofiarność i Odwagę prezydent RP przyznaje osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie. Odznaczenie wręczył amerykańskim żeglarzom konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Uroczystość miała miejsce podczas wydarzenia „Thank you for your service” (dziękuję za waszą służbę), które konsulat przygotował wspólnie z polonijną organizacją „Medicus”. Wzięli w nim udział zaproszeni lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz nowojorscy policjanci i strażacy.

źródło:

Zobacz więcej