SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Rekordowe upały na zachodzie USA. Temperatura prawie 50 st.

W Phoenix uruchomiono rozpylacze wody (fot. Getty Images)
W Phoenix uruchomiono rozpylacze wody (fot. Getty Images)

Fala długotrwałych i wcześniejszych niż zazwyczaj rekordowych upałów nawiedziła znaczny obszar południowo-zachodnich stanów USA. Narastają obawy, że może to stać się nową normą i pogłębić trwającą od dziesięcioleci suszę.

Plaże na Korsyce zamykają się jedna po drugiej. Pojawiły się kolejne plamy ropy

Kolejne plaże na Korsyce zostały zamknięte we wtorek z powodu rozprzestrzeniającego się wycieku ropy naftowej i związanego z tym zagrożenia. Od...

zobacz więcej

W Phoenix, stolicy stanu Arizona, zanotowano w środę 46 st.; według Krajowej Służby Meteorologicznej w najbliższych dwóch dniach temperatura może osiągnąć 48-49 st.

Rekordowe upały mają potrwać co najmniej do niedzieli.

W mieście uruchomiono rozpylacze wody, w tym dla gości restauracji na otwartym powietrzu. Miejskie baseny przeżywają oblężenie.

Władze stanu Kalifornia zaapelowały do mieszkańców o oszczędne korzystanie z klimatyzatorów, aby uchronić system energetyczny stanu przed przeciążeniem i awarią

W położonych dalej na północ stanach Montana i Wyoming temperatura sięga „zaledwie” 38 st. ale towarzyszą jej liczne pożary lasów i zarośli. Naliczono ich co najmniej 14. Żywioł wyrządził już znaczne szkody i zmusił do ewakuacji ludzi ze spalonych domów.

Zdaniem naukowców prowadzących badania nad zmianami klimatu i pogłębiającymi się suszami, ludzie mieszkający na amerykańskim Zachodzie mogą spodziewać się podobnych temperatur w kolejnych latach.

źródło:

Zobacz więcej