RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Francuskie wojsko schwytało groźnego dżihadystę

Do zatrzymania doszło w Mali (fot. Getty Images)
Do zatrzymania doszło w Mali (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Francuskie wojsko operujące w Mali schwytało groźnego dżihadystę Abou Dardara, związanego z ugrupowaniem terrorystycznym „Państwo Islamskie Wielkiej Sahary”. Aresztowano go 11 czerwca w okolicy trójstyku granic Mali, Nigru i Burkina Faso dzięki współpracy Francuzów i armii Nigru.

Sekularyzm we Francji. Minister edukacji ogłosił plan szkolenia

Francuski minister edukacji narodowej, młodzieży i sportu Jean-Michel Blanquer ogłosił w poniedziałek przyjęcie czteroletniego planu szkolenia nt....

zobacz więcej

W momencie aresztowania terrorysta miał karabin, lunetę noktowizyjną, kamizelkę taktyczną, telefon komórkowy i radio. Poddał się bez walki.

Wojsko Nigru poinformowało, że do zatrzymania Abou Dardara doszło w ramach prowadzonej od 8 czerwca operacji antyterrorystycznej, podczas której 12 dżihadystów zostało zabitych przez siły rządowe.

Abou Dardar został już zatrzymany w 2014 roku, ale w 2020 wymieniono go i dwustu jego towarzyszy na czterech zakładników - w tym jedną francuską wolontariuszkę. Terrorysta ma być odpowiedzialny między innymi za niedawny mord na ludności cywilnej w północnym Mali. 2 maja na targowisku w Tin Hama trzem osobom odcięto głowy i stopy.

Zatrzymanie dżihadysty jest efektem zaostrzenia kursu wobec terroryzmu w regionie Sahelu przez Francję, dawniej sprawującą tam kolonialne rządy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej