SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Niemcy. Rozczarowująca skuteczność szczepionki Curevac

Rozczarowująca skuteczność szczepionki Curevac (fot. Getty Images)
Rozczarowująca skuteczność szczepionki Curevac (fot. Getty Images)

Niemiecka firma farmaceutyczna Curevac NV poinformowała w środę, że jej będąca w ostatniej fazie prób klinicznych szczepionka przeciwko COVID-19 wykazała skuteczność na poziomie 47 proc. i nie spełniła oczekiwań. Dostawy setek milionów dawek do krajów UE stanęły pod znakiem zapytania.

Półwysep Arabski. „Czarny grzyb” atakuje chorych na COVID-19

Ministerstwo zdrowia Omanu poinformowało we wtorek, że trzech pacjentów z COVID-19 w tym kraju zostało zakażonych mukormykozą, czyli rzadką,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Szczepionka uzyskała wstępną skuteczność 47 proc. przeciwko COVID-19 nie osiągając założonych kryteriów statystycznych” - przekazała w komunikacie firma.

Jej szef Franz-Werner Haas zastrzegł jednak, że „ostateczna skuteczność może być większa” dodając, iż za niską skuteczność odpowiadają częściowo wciąż pojawiające się nowe warianty koronawirusa.

Rozczarowująca skuteczność szczepionki, znanej jako CVnCoV, wyszła na jaw po badaniach z udziałem ok. 40 tys. ochotników w Europie i Ameryce Łacińskiej wśród których wykryto 139 przypadków infekcji koronawirusem.

Unia Europejska zamówiła w listopadzie 405 mln dawek tej szczepionki, z czego 180 mln opcjonalnie. Niemcy zamówiły w odrębnym porozumieniu dalsze 20 mln dawek.

Curevac przystąpiła do wyścigu nad opracowaniem szczepionki w styczniu razem z Pfizerem/BioNTech i Moderną, które jako pierwsze uzyskały „zielone światło” różnych organów regulujących rynek farmaceutyczny na komercjalizację ich szczepionek.

Szczepionka Curevac oparta jest o taką samą technologię mRNA jak szczepionki wymienionych konkurentów, które jednak osiągają skuteczność na poziomie ponad 90 proc.

źródło:

Zobacz więcej