RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy konsulat honorowy RP w południowo-zachodniej Anglii. Pomoc dla 70 tys. Polaków

W uroczystości otwarcia placówki wziął udział ambasador RP Arkady Rzegocki (fot. Twitter/@PolishEmbassyUK)
W uroczystości otwarcia placówki wziął udział ambasador RP Arkady Rzegocki (fot. Twitter/@PolishEmbassyUK)

Nowy konsulat honorowy RP otwarto w środę w miejscowości Trowbridge w południowo-zachodniej Anglii. Ma on ułatwić udzielanie pomocy konsularnej ok. 70 tys. Polaków mieszkających w tym regionie.

„Niemal wszystkie dziedziny życia”. Brandenburgia zacieśnia relacje z Polską

Do 2030 roku rząd kraju związkowego Brandenburgii zamierza zrealizować konkretne cele we współpracy z Polską, dotyczące niemal wszystkich dziedzin...

zobacz więcej

Funkcję konsula honorowego RP w Trowbridge objął były policjant, wykładowca i działacz społeczny Simon Selby, a w uroczystości otwarcia placówki wziął udział ambasador RP Arkady Rzegocki.

Urząd konsularny obejmuje swoim zasięgiem hrabstwa Wiltshire, Somerset i Dorset. Jego utworzenie jest związane z faktem, iż region południowo-zachodniej Anglii zamieszkuje ponad 70 tys. obywateli polskich, w znacznej mierze pochodzących z emigracji po 2004 r., a odległość z Trowbridge do najbliższych konsulatów wynosi 183 km do Londynu i 302 km do Manchesteru.

Jak wskazała ambasada RP, wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stworzyło szereg nowych wyzwań w zakresie wspierania polskiej społeczności zamieszkującej ten region Anglii.

Wyjaśniono, że utworzenie nowego konsulatu honorowego usprawni udzielanie niezbędnej pomocy konsularnej polskim obywatelom, podkreśli znaczenie tego ośrodka jako centrum integrującego środowisko polonijne w Anglii oraz będzie stanowić skuteczny instrument wzmocnienia działań lokalnej społeczności polskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej