RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PKP Cargo kupiły fabrykę wagonów. Chcą przywrócić produkcję

Mają powstać nowe miejsca pracy przy produkcji wagonów (fot. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne)
Mają powstać nowe miejsca pracy przy produkcji wagonów (fot. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne)

PKP Cargo kupiło dawną fabrykę wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej koło Przeworska na Podkarpaciu. Wartość tej transakcji to ponad 30 milionów złotych. Spółka chce tam wznowić produkcję wagonów towarowych.

CPK. Z Warszawy do Łodzi w 45 minut. Jest wykonawca etapu prac przy nowej linii kolejowej

Spółka Centralny Port Komunikacyjny dokonała wyboru oferty na prace przygotowawcze dla odcinka Warszawa Zachodnia – CPK – Łódź. To 140 km nowych...

zobacz więcej

Zarząd firmy myśli zarówno o wymianie własnego taboru, jak i sprzedaży na rynku. Jak mówi wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, produkcja powinna zostać przywrócona w ciągu kilku miesięcy. Zapewnił, że toczą się już rozmowy z ewentualnymi partnerami biznesowymi - polskimi i zagranicznymi.  

Nowe miejsca pracy  


Zaznaczył też, że wznowienie produkcji będzie oznaczać utworzenie nowych miejsc pracy, co jest bardzo dobrą wiadomością dla lokalnej społeczności. Przypomniał również, że w czasach świetności pracowało około tysiąca osób.

Prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz powiedział po podpisaniu aktu notarialnego, że w tej chwili zdecydowana większość  taboru należącego do spółki jest przestarzała. Nowe wagony oznaczają umocnienie się na rynku przewozów towarowych.  

Nowa linia kolejowa Katowice – czeska Ostrawa. Dotrze do Jastrzębia-Zdroju

Powstanie nowa linia kolejowa między Katowicami i czeską Ostrawą. Dzięki niej pociągi dojadą m.in. do 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju – które jest...

zobacz więcej

Produkcja nowych wagonów  


Czesław Warsewicz zaznaczył, że nowe wagony będą lżejsze i tańsze w utrzymaniu. PKP Cargo posiada około 55 tysięcy wagonów, ale w większości są to pojazdy liczące kilkadziesiąt lat. Spółka ma je stopniowo zastępować nowoczesnymi wagonami, o większej ładowności, umożliwiających jazdę z wyższą prędkością.

Fabryka powstała w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W 2014 roku ogłoszono upadłość, a rok później likwidację. Majątek do czasu przejęcia przez PKP Cargo należał do słowackiego inwestora.   

Zobacz także: 1 października ruszy pilotaż e-faktury. Resort finansów zachęca firmy do testowania 
  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej