SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Statuetka „narodowego ssaka” i element garderoby. Co Biden podarował Putnowi?

Zdradzono, z jakimi prezentami prezydenci przybyli na spotkanie (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)
Zdradzono, z jakimi prezentami prezydenci przybyli na spotkanie (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)

Biały Dom poinformował, że prezydent USA Joe Biden podarował swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi kryształową statuetkę bizona amerykańskiego oraz parę okularów przeciwsłonecznych – pilotek firmy Randolph USA. Putin zrewanżował się zestawem na biurko wykonanym w tradycyjnej rosyjskiej technice „chochłoma”.

Biden po spotkaniu z Putinem. Co by się stało, gdyby Nawalny zmarł?

Konsekwencje śmierci uwięzionego rosyjskiego dysydenta Aleksieja Nawalnego byłyby katastrofalne – ostrzegł po spotkaniu z Władimirem Putinem Joe...

zobacz więcej

W komunikacie Białego Domu podkreślono, że bizon jest od 2016 roku oficjalnie „narodowym ssakiem Stanów Zjednoczonych”, dodając że w Rosji trwają wysiłki, by odnowić populację europejskiego odpowiednika tego zwierzęcia – żubra.

Statuetka bizona jest na wiśniowej podstawie z plakietką upamiętniającą genewskie spotkanie.

Co to jest „chochłoma”


Drugi z prezentów to specjalnie wykonana para okularów przeciwsłonecznych typu Aviator firmy Randolph USA. Biały Dom zaznaczył, że Randolph od 1978 roku produkuje w stanie Massachusetts okulary dla pilotów myśliwców amerykańskich sił powietrznych, zaopatrując również sojuszników USA w NATO. Takie okulary to równocześnie jeden ze znaków rozpoznawczych Joe Bidena. Podarunkiem od prezydenta Rosji Władimira Putina dla przywódcy USA Joe Bidena wręczonym w Genewie jest zestaw na biurko wykonany w tradycyjnej rosyjskiej technice „chochłoma”, czyli dekorowany ornamentem w barwach czerwieni, zieleni i złota na czarnym tle. Media w Rosji nie opisują tego podarunku bardziej szczegółowo. W zestawach takiej galanterii papierniczej zwykle znajdują się różnego rodzaju organizery na biurko i np. kalendarz. Zestaw, który trafił do Bidena, nosi nazwę „Moskwa”.

„Chochłoma” to jeden z najstarszych i najbardziej dekoracyjnych stylów w sztuce ludowej Rosji. Od XVIII wieku w tym stylu wykonywane są przedmioty z drewna – meble, naczynia i akcesoria. Wyrazisty ornament, wykonany ręcznie, składa się z motywów roślinnych: kwiatów, liści i owoców, malowanych swobodnym i szerokim rysunkiem. Przedmioty w stylu „chochłom”" są bardzo popularną pamiątką przywożoną z Rosji przez turystów

źródło:

Zobacz więcej